Voidaanko ferrovanadiumia käyttää ruostumattomassa teräksessä?
Kyllä, ferrovanadiumia voidaan käyttää ruostumattomassa teräksessä -, mutta vastaus on ehdollinen ja laadusta-riippuvainen. Vanadiini ei ole yleiskäyttöinen-ruostumattoman teräksen lisäaine, kuten kromi tai nikkeli. Sitä käytetään valikoivasti tietyissä martensiitti-, dupleksi- ja ferriittisissä laaduissa, joissa sen metallurgiset vaikutukset - rakeiden hienostuneisuus, saostumisen vahvistuminen V(C,N:n kautta), kulutuskestävyys ja korkean -lämpötilan lujuus - parantavat tehokkuutta. Vakioausteniittiset laatuluokat, kuten 304 ja 316, eivät käytä vanadiinia kaupallisissa eritelmissään. Tämä artikkeli sisältää tekniset yksityiskohdat, joita metallurgien, teräksenvalmistajien ja hankintainsinöörien on arvioitava, kuuluuko FeV tiettyyn ruostumattoman teräksen koostumukseen.
Avaimet takeawayt
Vanadiinia käytetään tietyissä ruostumattoman teräksen perheissä- martensiittiset teräkset (esim. 8Cr13MoV, jotkin modifioidut 420 ja 440C variantit), tietyt ferriittiset lämmönkestävät-laadut ja tutkimus-laatuiset duplex-ruostumattomat teräkset. Se oneikäytetään standardeissa 304, 316 tai muissa austeniittisissa tavaroissa.
Metallurgiset mekanismit ovat vakiintuneet-:raerajakiinnitys, V(C,N) sademäärän vahvistaminen (~70–150 MPa), kovakarbidin muodostus kulutuskestävyyden parantamiseksi ja parantunut virumisvastus korotetussa lämpötilassa.
Vanadiini ei paranna korroosionkestävyyttä.Sen rooli on mekaaninen, ei sähkökemiallinen. Herkistymisen hallinnassa Ti-stabiloidut (321) ja Nb-stabiloidut (347) arvot ovat edelleen kaupallisia vakioratkaisuja.
FeV50-A ja FeV80-A (GB/T 4139-2012) ovat suositeltuja laatujaruostumattoman teräksen valmistukseen niiden alhaisten epäpuhtauksien - ja erityisesti hiilen, fosforin ja rikin vuoksi, jotka ovat tärkeitä ruostumattoman teräksen koostumuksissa.

Tarvitsetko FeV:tä ruostumattoman teräksen koostumukseesi?
ZhenAn toimittaa FeV50:lle ja FeV80:lle GB/T 4139-2012:lle täydet myllytestitodistukset. Kerro meille kohdevanadiinivalikoimasi ja teräslaatusi - suosittelemme oikeaa FeV-erittelyä.
Sähköposti:market@zanewmetal.com· WhatsApp: +86 155 1882 4805
1. Ydinkysymys: Mihin vanadiini sopii ruostumattomaan teräkseen
Ruostumaton teräs määritellään sen vähimmäiskromipitoisuudella - 10.5 painoprosenttia EN 10088-1 mukaan, mikä riittää muodostamaan itse-parantuvan Cr₂O3 -passiivikalvon. Kolmella pääperheellä - austeniittiset, ferriittiset ja martensiittiset - plus dupleksikategorialla (austeniitti + ferriitti) on kullakin omat metallurgiset ominaisuudet, ja vanadiinin rooli vaihtelee huomattavasti niiden välillä.
Rakenneteräksissä ja HSLA-teräksissä (suuri{0}}lujuus matala-seosteinen) vanadiinin mikroseostus 0,03–0,15 paino-% on vakiokäytäntö: V(C,N) saostuu ferriitissä jäähdytettäessä kuumavalssauksen jälkeen, mikä parantaa rakeita ja vahvistaa saostumista. Ruostumattomissa teräksissä tilanne on vivahteikas, koska korkea seosainepitoisuus (Cr, Ni, Mo, N) tarjoaa jo huomattavan kiinteän -liuosvahvistuksen ja korroosionkestävyyden. Vanadiinia lisätään vain, kun tarvitaan lisää mekaanisten ominaisuuksien lisäystä - tyypillisesti kulutuskestävyyttä, kuumakovuutta tai virumislujuutta - enemmän kuin mitä ruostumattoman peruskoostumus tarjoaa.
2. Kuinka vanadiini toimii ruostumattomassa teräksessä: metallurgiset mekanismit
2.1 Viljan jalostus
Vanadiini muodostaa V(C,N) saostuu austeniitin raerajoilla jähmettymisen ja kuumatyöstön aikana. Nämä saostavat raerajoja Zener-kiinnitysmekanismin kautta, mikä rajoittaa raekasvua uudelleenlämmityksen ja kuumavalssauksen aikana. Tuloksena on hienompi lopullinen raekoko, joka parantaa sekä lujuutta (Hall-Petch-suhde) että sitkeyttä. Ruostumattomissa teräksissä tämä vaikutus on merkityksellinen ferriittisissä ja martensiittisissa teräksissä, joissa raekoon säätö lämpökäsittelyn aikana vaikuttaa suoraan mekaanisiin ominaisuuksiin. Austeniittisissa ruostumattomissa teräksissä, joissa ei tapahdu ferriitti-austeniittifaasimuutosta-jäähtymisen aikana (ja siksi niitä ei voida jalostaa lämpökierron avulla), vanadiinin rae-jalostusetu on rajoitettu, ellei niitä yhdistetä kontrolloituun lämpö-mekaaniseen käsittelyyn.
2.2 Sateen vahvistaminen V(C,N)
Tämä on vanadiinin merkittävin vahvistusmekanismi. Austeniittisesta lämpötilasta jäähtymisen aikana tai martensiittisten ruostumattomien terästen karkaisun aikana V(C,N)-hiukkaset saostuvat nano-mittakaavan dispersioina ferriitti- tai martensiittimatriisiin. Nämä hiukkaset estävät dislokaatioliikettä ja lisäävät myötölujuutta. V-mikroseostettujen terästen tutkimus on dokumentoinut noin 5,5 MPa:n saostumista vahvistavan vaikutuksen 0,01 painoprosenttia C:tä kohti ja yhteensä 70–150 MPa tyypillisillä V-lisäystasoilla (0,05–0,15 painoprosenttia). Ruostumattomissa -typpipitoisissa austeniittisissa teräksissä vanadiinin lisäys edistää VN:n ja V(C,N)-saostumista. Erään vuoden 2024 tutkimuksen mukaan vanadiini "voi tehokkaasti edistää VN:n ja V(C,N):n saostumista korkean typpipitoisuuden ansiosta".
2.3 Kulutuskestävyys
Vanadiini muodostaa kovimman tavallisista MC--tyypin karbideista (Vickers-kovuus: VC ≈ 2 800–3 000 HV, verrattuna Cr₇C₃ ≈ 1 600 HV ja Mo₂C ≈ 1 500 HV). Nämä kovat vanadiinikarbidit dispergoituina martensiittiseen ruostumattomaan teräsmatriisiin parantavat merkittävästi hankaus- ja liimakulumiskestävyyttä. Tämä on ensisijainen syy, miksi vanadiinia esiintyy veitsi{11}}laadun martensiittisissa ruostumattomissa teräksissä, kuten 8Cr13MoV, ja työkalu-teräs{15}}tyyppisissä ruostumattomissa teräksissä. AISI 440C:ssä M₇C₃-karbidit (M=Fe, Cr, Mo, V) edistävät laadun korkeaa kovuutta (58–60 HRC) ja kulumiskykyä.
2.4 Korkean-lämpötilojen lujuus ja virumisenkestävyys
Vanadiinikarbidit ja karbonitridit ovat lämpöstabiileja lämpötiloissa, joissa kromikarbidit karkenevat ja menettävät tehonsa. V(C,N)-saostumat vastustavat karkeutumista noin 650–700 asteeseen asti säilyttäen sijoituksensa-kiinnityskykynsä korkeassa lämpötilassa. Tämä tekee vanadiinista merkityksellisen ferriittisissä ruostumattomissa teräksissä, joita käytetään autojen pakojärjestelmissä, ja erityisissä lämmönkestävissä-ruostumattomissa teräksissä, jotka toimivat 500–700 asteen alueella. Eräässä 18Cr9Ni3CuNbN austeniittista ruostumatonta terästä koskevassa tutkimuksessa havaittiin, että vanadiini saostui Z--vaiheessa varhaisen-vaiheen virumismuodonmuutoksen aikana, mikä osaltaan paransi virumislujuutta 700 asteessa.
3. Vanadiinia käyttävät ruostumaton teräslajit
Alla olevassa taulukossa on yhteenveto ruostumattomista teräslaaduista, joissa vanadiini esiintyy - joko tarkoituksellisena seosaineena tai sulatuskäytännön valvottuna jäännöksenä. Huomaa, että monissa tapauksissa vanadiinipitoisuutta ei ole määritelty perusstandardissa, mutta se on kaupallisessa käytännössä.
| Ruostumaton perhe | Esimerkki arvosanat | Tyypillinen V-pitoisuus (paino-%) | Vanadiinilisäyksen tarkoitus |
|---|---|---|---|
| Martensiittiset - veitsi/ruokailuvälineet | 8Cr13MoV, AUS-8 vastaava | 0.10–0.25 | Kovat VC-karbidit reunan säilyttämiseen ja kulutuskestävyyteen |
| Martensiittinen - korkea-hiili | AISI 440C (muokattu), noin 420 varianttia | Jäljitä arvoon 0,15 (jotkut muokatut arvosanat korkeammat) | M7C3-karbidin jalostus; kulutuskestävyys laakeri- ja venttiilisovelluksissa |
| Ferriittinen - lämmönkestävä- | Tietyt pakokaasu-luokan ferriittiset SS:t (omistettu) | 0.05–0.15 | Virumisenkestävyys ja rakeiden hienostuneisuus pakokaasujen lämpötiloissa (500-700 astetta) |
| Duplex - tutkimusarvosana | V-mikroseostettu 2205-tyyppinen (kokeellinen) | 0.05–0.20 | Viljan jalostus; ikääntymisen hidastuminen keskilämpötilan{0}}käytön aikana |
| Austeniittinen - tutkimusluokka | V+Nb mikroseostettu korkea-N austeniittinen SS | 0,10–0,40 (tutkimus) | Sateen vahvistaminen; yksi V+Nb-tutkimus (0,32 % V + 0.21 % Nb) saavutti vetolujuuden ~769 MPa, saanto ~465 MPa |
Lähteet: Knife Steel Nerds (8Cr13MoV-analyysi, 2024); MDPI Metals 15(4), 347 (2025); ScienceDirectin tutkimukset V-mikroseostetusta korkea-N austeniittisesta SS:stä; ASTM A240/A240M laatuvaatimukset. Tutkimus-arvosanatiedot perustuvat julkaistuihin tutkimuksiin eivätkä välttämättä vastaa kaupallisesti saatavilla olevia arvosanoja.
Kaksi tärkeää pätevyyttä: Ensinnäkinkaupallisesti merkittävät tonnimäärät vanadiinia{0}}pitoista ruostumatonta terästä ovat vaatimattomiaverrattuna vanadiinin kulutukseen HSLA:ssa, työkaluteräksessä ja kiskoteräksessä - nämä ovat edelleen hallitsevat FeV-loppumarkkinat. Toiseksi monissa ruostumattoman teräksen teknisissä tiedoissa ei mainita vanadiinia tarkoituksellisena lisäyksenä, vaan ylimääräisenä elementtinä (usein pienempi tai yhtä suuri kuin 0,10 painoprosenttia), koska vanadiini voi päästä sulatteeseen vanadiini-laakeriromusta. Terästehdas, joka tilaa FeV:tä ruostumattoman teräksen valmistukseen, tekee tietoisen metalliseossuunnittelupäätöksen, ei täydennä vakiolaatua.
4. FeV-laadut ruostumattoman teräksen valmistukseen: Tekniset tiedot GB/T 4139-2012
Kiinan kansallinen standardi GB/T 4139-2012 luokittelee ferronadiumin yhdeksään luokkaan vanadiinipitoisuuden ja epäpuhtausrajojen perusteella. Ruostumattoman teräksen sovelluksissa alhaisen -epäpuhtauden -A-luokan variantit ovat erittäin suositeltavia, koska ruostumattomat teräkset ovat herkkiä hiilelle (joka voi aiheuttaa herkistymistä), fosforille (haurastumista) ja rikille (kuuma lyhyys).
| Luokka | V (paino-%) | C ( pienempi tai yhtä suuri kuin ) | Si ( pienempi tai yhtä suuri kuin ) | P ( pienempi tai yhtä suuri kuin ) | S ( pienempi tai yhtä suuri kuin ) | Al ( pienempi tai yhtä suuri kuin ) | Mn ( pienempi tai yhtä suuri kuin ) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| FeV50-A | 48.0–55.0 | 0.40 | 2.0 | 0.06 | 0.04 | 1.5 | - |
| FeV50-B | 48.0–55.0 | 0.60 | 3.0 | 0.10 | 0.06 | 2.5 | - |
| FeV80-A | 78.0–82.0 | 0.15 | 1.5 | 0.05 | 0.04 | 1.5 | 0.50 |
| FeV80-B | 78.0–82.0 | 0.30 | 1.5 | 0.08 | 0.06 | 2.0 | 0.50 |
Lähde: GB/T 4139-2012. Standardissa on myös laatuja FeV40, FeV60 ja FeV80-C. Yllä on esitetty vain ruostumattoman teräksen valmistuksen kannalta tärkeimmät yleisimmin myydyt laatulajit. Täydellinen erittely saatavilla pyynnöstä.
5. Vanadiini vs. niobium vs. titaani: mikroseosvalinnat ruostumattomalle teräkselle
Kaikki kolme alkuainetta - V, Nb ja Ti - ovat vahvoja karbidin ja nitridin muodostajia, joita käytetään mikroseostetuissa teräksissä. Mutta niiden metallurgiset vaikutukset vaihtelevat tärkeillä tavoilla, ja ruostumattoman teräksen koostumuksen valinta riippuu siitä, mihin ominaisuuteen pyritään.
| Omaisuus | Vanadiini (V) | Niobium (Nb) | Titaani (Ti) |
|---|---|---|---|
| Ensisijainen vahvistusmekanismi | Sateen vahvistuminen (V(C,N) ferriitissä) | Raejalostus (Nb(C,N) kiinnittää austeniitin raerajoja) | Nitridin muodostuminen (TiN); viljan jalostus erittäin korkeissa lämpötiloissa |
| Tyypillinen lisäysaste (paino-%) | 0.05–0.15 | 0.02–0.05 | 0.01–0.05 |
| Sakan liukenemislämpötila | ~900-1050 astetta (helppoin liueta) | ~1 100–1 200 astetta (keskitaso) | ~1 250–1 400 astetta (vakain - TiN) |
| Sademäärää vahvistava vaikutus | ~70-150 MPa | ~50-100 MPa | ~30-60 MPa |
| Vaikutus sitkeyteen | Sateen vahvistaminen voi vähentää sitkeyttä | Rakeiden jalostus lisää sitkeyttä | TiN voi toimia pilkkomisen aloituskohtina, jos se on karkeaa |
| Tavallinen ruostumattomasta teräksestä valmistettu sovellus | Kulutusta{0}}kestävät martensiittiset laatuluokat; tutkimus-dupleksi/austeniittista | Nb-stabiloitu austeniittinen (347); joitakin duplex-laatuja | Ti-stabiloitu austeniittinen (321); ferriittiset arvot (409, 439) |
| Herkistysvastus | Ei käytetä kaupallisesti tähän tarkoitukseen | Vakio - AISI 347 | Vakio - AISI 321 |
Tiedot on koottu Niobium Technology -kirjallisuudesta, Vanitecin teknisestä kirjastosta ja julkaistusta mikroseostetusta{0}}terästutkimuksesta. Arviot sateen vahvistumisesta ovat suuntaa-antavia ja riippuvat käsittelyreitistä, V/Nb/Ti-pitoisuudesta ja C+N-tasoista.
Nyrkkisääntö ruostumattoman teräksen valmistajille: käytäniobiumkun tarvitset viljan jalostusta ja herkistymiskestävyyttä; käyttäätitaanikun typen hallinta erittäin korkeissa lämpötiloissa on kriittinen; käyttäävanadiinikun tarvitset lisävahvistusta, kulutuskestävyyttä tai korkean lämpötilan{0}}lujuutta laatuun, joka on jo ruostumatonta kromipitoisuudeltaan. Monissa HSLA-teräksissä V+Nb-yhdistelmiä käytetään synergistisesti. Ruostumattomissa teräksissä V+Nb-mikroseostus on edelleen ensisijaisesti tutkimusaihe, jonka kaupallista käyttöä on rajoitettu.
6. Hankintatiedot: Mitä tulee ilmoittaa tilattaessa FeV ruostumattomalle teräkselle
Ruostumattoman teräksen sulaton FeV:n hankintaeritelmän tulee kattaa seuraavat parametrit. Alla olevat arvot kuvastavat ruostumattoman-laatuluokan FeV tyypillistä kaupallista käytäntöä.
| Parametri | Suositeltu erittely | Perustelut |
|---|---|---|
| FeV-luokka | FeV50-A tai FeV80-A (GB/T 4139-2012) | Alin epäpuhtausrajat; -B-luokat hyväksytään, jos C- ja P-katot tarkistetaan lopullisten terässpesifikaatioiden perusteella |
| Palan koko | 10–50 mm (suurempi tai yhtä suuri kuin 90 % alueella; hienojakoinen<5 mm ≤ 5% max) | Varmistaa nopean liukenemisen kauhassa; hienot aineet lisäävät pölyhäviöitä ja hapettumisriskiä; ylisuuret kokkarit liukenevat liian hitaasti |
| Hiilipitoisuus | Niin vähän kuin käytännöllistä: Vähintään 0,15 % FeV80-A:lle | Kriittinen vähähiiliselle{0}}ruostumattomalle teräkselle (304L, 316L, duplex); FeV:n ylimääräinen hiili on korvattava muualla |
| Fosfori | Vähemmän tai yhtä suuri kuin 0,05 % | Ruostumattomat teräkset ovat herkkiä fosforin haurastumiselle; tiukemmat P-rajat kuin rakenneteräksellä |
| Alumiini | Vähemmän tai yhtä suuri kuin 1,5 % | Ylimääräinen Al voi muodostaa alumiinioksidisulkeumia, jotka ovat haitallisia ruostumattoman teräksen pinnan laadulle ja kiillotettavuudelle |
| Pakkaus | 1 tonnin jumbo-säkki tai 250 kg teräsrumpu | Jumbo-pussit bulkkisulatuksiin, tynnyrit pienempään lämmitykseen tai tarkkaan punnitukseen; kosteussuoja vaaditaan |
| Sertifiointi | Mill Test Certificate (MTC) EN 10204 3.1 mukaan; valinnainen kolmas osapuoli -(SGS/BV) | Tarjoaa jäljitettävän kemiallisen analyysin lämpöä/erää kohti; kolmannen osapuolen tarkastus-ensimmäisten tai arvokkaiden{2}}tilausten osalta |
Tekniset tiedot ovat suuntaa-antavia. Lopulliset parametrit tulee sopia teräksenvalmistajan ja FeV-toimittajan kesken ruostumattoman teräksen tavoitelaadun, sulatuskäytännön (EAF/AOD/VOD-reitti) ja lopputuotteen vaatimusten perusteella.
7. Käytännön lisäysohjeet ruostumattoman teräksen valmistukseen
7.1 Lisäyksen ajoitus ja sijainti
FeV tulee lisätä kauhaanhapettumisen jälkeen- eli sen jälkeen, kun alumiinin tai piin tappamisvaihe on vähentänyt teräksen liuenneen hapen määrää alhaiselle tasolle. Vanadiinilla on vahva affiniteetti happea kohtaan; FeV:n lisääminen ennen deoksidaatiota voi aiheuttaa vanadiinin hapetushäviöitä 15–20 % tai enemmän. Suositeltu järjestys on: napauta → deoksida (Al/Si) → lisää FeV → sekoita argonilla → säädä lopullinen trimmaus.
7.2 Palautusaste
Vanadiinin talteenotto FeV-lisäyksestä asianmukaisesti hapettuneessa senkan teräksessä on90–95%. Alhaisempi saanto (80–85 %) tapahtuu, kun FeV lisätään ennen hapettumisen päättymistä, kun paakkujen koko on liian hieno (liian pölyä ja hapettumista) tai kun argonsekoitus ei riitä homogenointiin. Tietyn teräksenvalmistuskäytännön todellinen talteenotto tulee määrittää muutamalla koelämmityksellä ja käyttää sitten lisälaskelmien perustana.
7.3 Lisäyslaskenta
Peruskaava on:
FeVvaaditaan(kg)=[Teräksen massa (kg) × (tavoite V % − jäännös V %)] ÷ [FeV V % × talteenottoaste]
Esimerkki: 50 -tonnnin lämpötavoite 0,15 painoprosenttia V (jäännös-V=0.02 %) käyttäen FeV80-A:ta (80 % V, 92 % talteenotto) vaatii: (50 000 × 0,0013) ÷ (0,80 × 0,92)=88.3 kg FeV. ZhenAnin metallurginen tiimi voi tarjota lisäpainolaskelmia tietyille lämpökokoille ja kohdekoostumuksille.
7.4 Ruostumatonta terästä koskevat varotoimet
Kaksi lisähuomiota koskevat erityisesti ruostumattoman teräksen valmistusta. Ensimmäinen,hiilenpoisto-: FeV50-A sisältää jopa 0,40 % C - 50-tonnia vähähiilisessä-ruostumattomassa lämmössä, jonka C max on 0,03 %. Tämä saattaa lisätä ei--triviaalia hiilidioksidin lisäystä. FeV80-A (C pienempi tai yhtä suuri kuin 0,15 %) on turvallisempi valinta erittäin vähähiiliselle laadulle. Toinen,typen vuorovaikutus: typpi-seostetuissa ruostumattomissa teräksissä (esim. duplex-teräksissä, joissa typpeä on lisätty tarkoituksella lujuuden ja pistesuojauksen vuoksi) vanadiini muodostaa VN:a kuluttaen osan typestä. Tämä on otettava huomioon typen lisäyksen laskennassa.
Usein kysytyt kysymykset
Voidaanko ferrovanadiumia lisätä ruostumattomaan standarditeräkseen 304 tai 316?
Standardin 304 ja 316 austeniittiset ruostumattomat teräkset eivät sisällä vanadiinia ASTM A240:n tai EN 10088:n mukaan-2. Vanadiinin lisääminen 304:ään tai 316:een ei ole tavanomainen käytäntö, ja sitä tehdään harvoin kaupallisesti, koska nämä laatulajit saavuttavat ominaisuutensa pääasiassa kromin, nikkelin ja molybdeenin avulla. Tutkimuslaatuisia austeniittisia ruostumattomia teräksiä, joissa on tarkoituksellinen V+Nb-mikroseostus, on tutkittu (esim. 0,32 painoprosenttia V + 0.21 painoprosenttia Nb, jolloin vetolujuus on ~769 MPa), mutta nämä ovat kokeellisia formulaatioita, eivät kaupallisia laatuja. Austeniittisille ruostumattomille teräksille, jotka todella tarvitsevat rakeiden stabilointia ja karbidin hallintaa, titaani-stabiloidut (321) tai niobiumstabiloidut (347) teräkset ovat vakiintuneita kaupallisia ratkaisuja.
Mitkä ruostumattomat teräslaadut todella käyttävät vanadiinia?
Vanadiinia esiintyy useissa kaupallisissa ruostumattoman teräksen perheissä. Martensiittisissa laatuluokissa: AISI 440C sisältää jäännös vanadiinia (usein<0.1 wt% as a residual from scrap, but some modified grades carry intentional V additions); knife-grade stainless steels such as 8Cr13MoV (~0.10–0.25 wt% V) use vanadium to form hard V(C,N) carbides for edge retention. Some modified 420-series grades add vanadium for increased wear resistance. In ferritic grades: certain heat-resistant ferritic stainless steels (e.g., in exhaust-system applications) may include microalloying with vanadium for creep resistance. In duplex stainless steels: vanadium additions have been studied to refine grain structure and retard age hardening; research-grade duplex formulations with V exist, though they are not major commodity grades.
Parantaako vanadiini ruostumattoman teräksen korroosionkestävyyttä?
Ei. Vanadiini ei vaikuta merkittävästi ruostumattoman teräksen yleiseen korroosionkestävyyteen. Ruostumattomien terästen korroosionkestävyys saadaan ensisijaisesti kromista (joka muodostaa passiivisen Cr2O3-kalvon), molybdeenin (pistesyöpymisen kestävyys) ja typen myötä. Vanadiinin rooli on mekaanisissa ominaisuuksissa: rakeiden jalostuksessa, saostuman vahvistamisessa, kulutuskestävyydessä ja korkeissa lämpötiloissa. Vanadiinin lisääminen ruostumattoman teräksen koostumukseen ei paranna sen vastustuskykyä pistesyöpymiselle, rakokorroosiolle tai rakeiden väliselle hyökkäykselle. Rakeiden välisen korroosionkestävyyden (herkistymisen) osalta vakiintunut lähestymistapa on titaanin tai niobiumin stabilointi; vaikka vanadiini on vahva karbidin -muodostaja, sitä ei käytetä kaupallisesti ruostumattomien terästen herkistystabilisaattorina.
Mitä FeV-laatua minun tulisi käyttää ruostumattoman teräksen valmistukseen?
Ruostumattoman teräksen sovelluksissa, joissa on määritelty vanadiini, FeV50-A tai FeV80-A (alle GB/T 4139-2012) ovat suositeltuja laatuja. -A-liite tarkoittaa alhaisinta epäpuhtausrajoja, millä on merkitystä, koska ruostumattomat teräkset ovat herkkiä hiili-, fosfori- ja rikkikontaminaatiolle. FeV50-A sisältää 48,0–55,0 % V, C pienempi tai yhtä suuri kuin 0,40 %, Si enintään 2,0 %, P pienempi tai yhtä suuri kuin 0,06 %, S enintään 0,04 %, Al pienempi tai yhtä suuri kuin 1,5 %. FeV80-A sisältää 78,0–82,0 % V, C pienempi tai yhtä suuri kuin 0,15 %, Si alle tai yhtä suuri kuin 1,5 %, P pienempi tai yhtä suuri kuin 0,05 %, S pienempi tai yhtä suuri kuin 0,04 %, Al pienempi tai yhtä suuri kuin 1,5 %, Mn pienempi tai yhtä suuri kuin 0,5 %. FeV80 on yleisin laatu erikoisteräksen valmistuksessa korkeamman vanadiinipitoisuuden ja alhaisemman hiilen vuoksi, mikä on kriittistä vähähiiliselle ruostumattomalle teräkselle. ZhenAn toimittaa molemmille laaduille myllytestitodistukset ja valinnaisen kolmannen osapuolen tarkastuksen (SGS/BV).
Mikä on vanadiinin talteenottoaste, kun FeV lisätään ruostumattomasta teräksestä valmistettuun kauhaan?
Tyypillinen vanadiinin talteenotto FeV-lisäyksestä senkan teräksen valmistuksessa on 90–95 % edellyttäen, että parhaita käytäntöjä noudatetaan: lisää FeV hapettumisen jälkeen (Al:n tai Si:n tappamisen jälkeen), käytä 10–50 mm:n paakkuja nopean liukenemisen varmistamiseksi (hienoaine).<5 mm increase dust losses; oversized lumps dissolve too slowly), add during the early–middle stage of ladle treatment to allow time for dissolution and homogenization, and maintain adequate argon stirring. Lower recovery (80–85%) can occur if FeV is added before deoxidation (vanadium oxidizes readily) or if stirring is insufficient. For V-microalloyed stainless grades with tight composition windows, ZhenAn's metallurgical team can help calculate target addition weights based on steel mass, target V content, and expected recovery for your specific ladle practice.
Miten vanadiini verrataan niobiumiin ja titaaniin ruostumattoman teräksen mikroseostuksessa?
Kaikki kolme alkuainetta ovat vahvoja karbidin/nitridin muodostajia, mutta niiden vaikutukset vaihtelevat. Niobium (Nb) tarjoaa voimakkaimman raejalostuksen (Nb(C,N) -kiinnityksen kautta austeniitin raerajoja kuumavalssauksen aikana) ja on tehokkain lisättyä painoa kohti - tyypillinen lisäys 0,02–0,05 paino-%. Titaani (Ti) on aggressiivisin nitridin muodostaja (TiN muodostuu erittäin korkeissa lämpötiloissa) ja sitä käytetään, kun typen hallinta on etusijalla. Vanadiinilla (V) on voimakkain saostumista vahvistava vaikutus (V(C,N) saostuu ferriitissä, ~70–150 MPa) ja se on helpoin liueta ja saostua uudelleen kontrolloidusti lämpökäsittelyn aikana. Erityisesti ruostumattomissa teräksissä Nb-stabiloidut lajit (347) ja Ti-stabiloidut teräslajit (321) ovat herkistymiskestävyyden standardi. Vanadiinia ei käytetä stabilointiin; sen tehtävänä on lujuus, kulutuskestävyys ja rakeiden jalostaminen laatuluokissa, joissa näitä ominaisuuksia tarvitaan ruostumattoman-korroosionkestävyyden lisäksi.

Lähde FeV ruostumattoman teräksen sulattoliikettäsi varten
ZhenAn International toimittaa FeV50:n ja FeV80:n GB/T 4139-2012:een täyden MTC:n ja valinnaisen SGS/BV:n kolmannen osapuolen tarkastuksen kanssa. Kerro meille arvosanasi, tavoitevanadiinipitoisuutesi ja lämpökoko – annamme erittelysuosituksen ja tarjouksen.
Sähköposti: market@zanewmetal.com · WhatsApp: +86 155 1882 4805





