Euroopan Ferrovanadium Hinta 9. huhtikuuta
Huhtikuun 9. päivänä Euroopan ferrovanadiummarkkinoiden hinnaksi arvioitiin 23,90 (lasku 0,10) - 24,21 (lasku 0,10) USD vanadiinikiloa kohden, mikä vastaa noin 100–87 200 RMB:tä 86, 100–87 200 RMB/tonni tavallisesti tarjouksen yhteydessä julkaistavan muuntoperusteen mukaan. Vanadiinipentoksidin (V2O5) noteerattiin hintaan 5,00–5,21 USD paunalta, mikä vastaa noin 77 900–81 100 RMB:tä tonnilta. USA:n ferrovanadiinin noteeraus samassa arvioinnissa oli 15,00-15,86 USD vanadiinikiloa kohden, mikä on eurooppalaisen tason lisähinta, joka heijastaa Pohjois-Amerikan markkinoiden erilaista logistiikkaa ja tarjontarakennetta.
| Tuote | 9. huhtikuuta arviointi | Päivittäinen muutos | Noin RMB vastaava |
|---|---|---|---|
| eurooppalainen ferronadium (FeV) | 23,90-24,21 USD/kg V | -0.10 / -0.10 | 86, 100–87 200 RMB/t |
| Vanadiinipentoksidi (V2O5) | 5,00–5,21 USD/lb | Ei muutosta | 77 900–81 100 RMB/t |
| Yhdysvaltain ferronadium | 15.00–15.86 USD/lb V | Ei muutosta | Ei julkaistu RMB:ssä |
Koska ferrovanadiini hinnoitellaan vanadiinin sisältämän seoksen painon sijaan, vain 0,10 USD/kg V:n muutos on arvoltaan noin 60 USD tonnia kohden 60 % V erää. Se on riittävän suuri irtotavaraa ostavalle tehtaalle, mutta aivan liian pieni yksinään muuttamaan kulutustottumuksia tai metallurgista käytäntöä.
Miksi Euroopan valikoima putosi hieman
Vaatimaton 0,10 USD/kg V:n lasku eurooppalaisen valikoiman molemmissa päissä viittaa markkinoille, joilla ostajat olivat jo täyttäneet lähes -ajan vaatimukset eivätkä halunneet jahdata materiaalia, jonka arvo on yli 24 USD/kg V. Kauppiaat kuvailivat ennemminkin heikkoa likviditeettiä kuin muutosta taustalla olevassa tarjonnassa tai loppupään tilauskannassa. Pehmeämpi kirja muuttumattomalla tarjonnalla tuottaa tyypillisesti juuri tällaisen tasaisen, ajautuvan lainauksen pikemminkin kuin ratkaisevan katkoksen kumpaankaan suuntaan.
Vanadiinipentoksidi jatkoi hiutale- ja jauhemarkkinoiden ankkuroimista. 5,00–5,21 USD/lb oksidi oli selvästi vuosien 2018–2019 piikin aikana saavutettujen tasojen alapuolella, mikä jätti sulattoille rajallisen mahdollisuuden leikata konversiomarginaaleja liiketoiminnan voittamiseen. Kun oksidi ja ferroseos liikkuvat asteittain, kuten 9. huhtikuuta, markkinat yleensä viestivät tasapainoisesta toimitusketjusta eikä suuntaavasta trendistä.
Ferrovanadiumlaadut ja kemiallinen koostumus
Kansainvälisesti kaupankäynnin kohteena oleva FeV-perhe ulottuu FeV40:stä FeV80:een, ja jokainen laatu on yleensä jaettu A-luokkaan, jolla on tiukemmat epäpuhtausrajat, ja vähemmän vaativiin lämpöihin tarkoitettuun B-luokkaan. Alla oleva koostumustaulukko noudattaa tätä nimitysjärjestelmää, jota käytetään Kiinan kansallisessa ferrovanadiinistandardissa GB/T 4139.
| Luokka | V (%) | Al (%) max | P (%) max | Si (%) max | C (%) max |
|---|---|---|---|---|---|
| FeV40-A | 38-45 | 1.5 | 0.09 | 2.00 | 0.60 |
| FeV40-B | 38-45 | 2.0 | 0.15 | 3.00 | 0.80 |
| FeV50-A | 48-55 | 1.5 | 0.07 | 2.00 | 0.40 |
| FeV50-B | 48-55 | 2.0 | 0.10 | 2.50 | 0.60 |
| FeV60-A | 58-65 | 1.5 | 0.06 | 2.00 | 0.40 |
| FeV60-B | 58-65 | 2.0 | 0.10 | 2.50 | 0.60 |
| FeV80-A | 78-82 | 1.5 | 0.05 | 1.50 | 0.15 |
| FeV80-B | 78-82 | 2.0 | 0.06 | 1.50 | 0.20 |
Korkeammat -vanadiinilaadut, kuten FeV80, kantavat suhteellisesti vähemmän kuollutta painoa vanadiiniyksikköä kohden, mikä vähentää rahti- ja käsittelykustannuksia jokaista suljetun V-kiloa kohden. Alemmat laatulajit, kuten FeV40, liukenevat helpommin kauhassa ja ovat houkuttelevia, kun sitomisrajoitteena on liukenemisaika rahdin sijaan. Alumiinin, piin ja hiilen rajat ovat tärkeitä reiteillä, jotka eivät siedä ylimääräisiä jäämiä, erityisesti alumiini-tai vähähiilisen{6}}teräslaadun kohdalla.
Vanadiinipentoksidi ylävirran referenssinä
Vanadiinipentoksidi on ferrovanadiumin valmistuksen vertailuraaka-aine, joten hiutalehinta asettaa lattian alle seoksen noteerauksen. Seosreitin lisäksi V2O5 syöttää myös katalyytti- ja kemiallisia sovelluksia, joiden kysyntä korreloi vain löyhästi terästuotannon kanssa, mikä on yksi syy siihen, että oksidien ja ferroseosten hinnat vaihtelevat toisinaan hiljaisina teräsjaksoina ja sitten uudelleen-tasaantuvat, kun seosten kysyntä palaa.
Kysyntäpuolella vanadiinin kulutus on keskittynyt korkean -vahvasti seostettuihin-teräksiin, työkaluteräksiin ja mikro-seostettuihin raudoitus- ja rakenneosiin, joissa pieni vanadiinilisäys lisää myötölujuutta vaatimatta täyttä seostuspakettia. Koska lisäysmäärät ovat tyypillisesti pieniä, teräksenvalmistajat pitävät sisällä olevan yksikön hintaa neuvoteltavissa olevana kuluna eikä syynä metallurgisen reseptin muuttamiseen.
Ostotiedot Ferrovanadiumin ostajille
Tarjoa vanadiinia sisältävän -vanadiinin dollareita per kg V, jotta eri seoslaatujen tarjouksia voidaan verrata suoraan.
Varmista A- tai B-epäpuhtausluokka aiottua sulamisreittiä vasten, ei vain vanadiinipitoisuutta.
Sovi erän kokoluokka: kokkareet, murskattu materiaali ja jauhe käyttäytyvät kauhassa eri tavalla.
Vertaa mitä tahansa RMB-vastinetta samalla muuntoperusteella, jota käytettiin USD-noteerauksessa ennen oston hyväksymistä.
Seuraa V2O5:tä rinnakkain metalliseoksen kanssa, koska näiden kahden välinen ero usein edeltää hinnankorjausta.
Usein kysytyt kysymykset
K: Mikä oli ferrovanadiumin hinta Euroopassa 9. huhtikuuta?
Eurooppalainen arvio oli 23,90 USD/kg V matalalla puolella ja 24,21 USD/kg V korkealla puolella, molemmat 0,10 USD/kg V ja vastaavat suunnilleen RMB 86,100-87 200 RMB/tonni.
K: Liikkuiko vanadiinipentoksidi samana päivänä?
V2O5 pysyi ennallaan 5,00–5,21 USD:ssa paunalta, mikä vastaa noin 77 900–81 100 RMB:tä tonnilta.
K: Miksi yhdysvaltalainen ferrovanadium noteerataan dollareina paunaa kohti kilon sijaan?
Pohjois-Amerikan markkinat noteeraavat ferrovanadiumia sisältämän vanadiinin kiloa kohden, joten suora vertailu eurooppalaiseen noteeraukseen vaatii ensin yksikkömuunnoksen.
K: Mikä FeV-laatu on yleisimmin tilattu?
FeV50 ja FeV60 ovat tavallisia bulkkilaatuja teräksen valmistuksessa, kun taas FeV80 valitaan, kun rahti- ja käsittelykustannukset vanadiinin sisältämää yksikköä kohti ovat eniten.
K: Mitä A- tai B-liite tarkoittaa?
A-luokassa on tiukemmat rajat alumiinille, fosforille, piille ja hiilelle kuin B-luokka, ja se on määritelty, missä sula ei voi imeä ylimääräisiä jäämiä.
K: Miten ostajan tulisi vertailla kahta FeV-tarjousta?
Normalisoi molemmat USD:iin/kg sisältämää vanadiinia, lisää sitten hintaero, joka johtuu laatuluokista, mitoituksesta ja toimitusehdoista ennen valintaa.

