Ferromangaani Intian markkinahinta 24. huhtikuuta
Intian kotimainen ferromangaani arvioitiin 24. huhtikuuta 74 000–75 000 INR tonnilta sekä Durgapurin että Raipurin tuotantokeskuksissa. Arviointi kattaa standardin FeMn 70 -laadun paikallisten markkinoiden perusteella, ja se pysyi ennallaan edelliseen tarjoukseen verrattuna, eikä julkaistujen vaihteluvälien kummassakaan päissä havaittu liikettä.
| Alue | Erittely | Alin hinta | Korkein hinta | Muuttaa |
|---|---|---|---|---|
| Durgapur | FeMn 70 | 74 000 INR/t | 75 000 INR/t | Muuttumaton |
| Raipur | FeMn 70 | 75 000 INR/t | 75 000 INR/t | Muuttumaton |
Yllä olevat lainaukset ovat Intian kotimaisia arvioita rupioissa tonnilta. Rupia-määräistä kotimaista arviota ei pidä muuntaa suoraan vientitarjoukseksi dollareissa, koska kotimaan realisaatioihin sisältyy paikallista rahtia, tullimaksuja ja alueellisia sähkötariffeja, jotka eivät koske lähetettäväksi myytävää materiaalia.
Durgapur- ja Raipur-arvioiden lukeminen
Durgapur ja Raipur ovat kaksi vertailukohtaa intialaisille mangaaniseoksille, ja nämä kaksi keskusta seuraavat tavallisesti tiiviisti toisiaan, koska ne käyttävät samaa mangaanimalmin tuontikompleksia. Huhtikuun 24. päivänä Raipur-rahtiauto istui Durgapur-sarjan huipulla, mikä yleensä kuvastaa hieman tiukempaa nopeaa saatavuutta Raipurin ympäristössä pikemminkin kuin todellista hajoamista kahden markkinoiden välillä. Yksittäinen-pistealue, joka kirjattiin Raipurissa, viittaa myös siihen, että myyjät lainasivat yhtä yritysnumeroa eron hyväksymisen sijaan.
Intian ulkopuolisille ostajille käytännön asia on, että nämä luvut kuvaavat sisämarkkinoita. Vientitarjoukset samalle FeMn 70 -laadulle ilmoitetaan erikseen, yleensä FOB-tonnia kohti, ja ne riippuvat kontin saatavuudesta, satamavalinnasta ja myyjän malmikustannusasemasta.
Ferromangaanilaadut ja koostumus
Ferromangaani luokitellaan hiilipitoisuuden perusteella vähähiiliseen, keskihiiliseen ja korkeahiiliseen perheeseen. Lajin merkintä koodaa sekä mangaanipitoisuuden että enimmäishiilipitoisuuden, joten FeMn78C8.0 on korkeahiilinen laatuluokka, jossa on noin 78 % Mn ja jopa 8,0 % C, kun taas FeMn88C0.2 on matalahiilinen laatu, jossa on vähintään 85 % Mn ja enintään 0,2 % C. Alla olevassa taulukossa on yhteenveto käytetyistä tuoteperheistä koostumuksen raja-arvoista,/ Kiinan kansallisen ferromangaanistandardin GB/T 3795 mukaisesti.
| Tyyppi | Luokka | Mn (%) | C (%) | Si (%) | P (%) a / b | S (%) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Vähähiilinen | FeMn88C0.2 | 85.0-92.0 | 0.2 | 1.0-2.0 | 0.10 / 0.30 | 0.02 |
| Vähähiilinen | FeMn84C0.4 | 80.0-87.0 | 0.4 | 1.0-2.0 | 0.15 / 0.30 | 0.02 |
| Vähähiilinen | FeMn84C0,7 | 80.0-87.0 | 0.7 | 1.0-2.0 | 0.20 / 0.30 | 0.02 |
| Keskikokoinen hiili | FeMn82C1.0 | 78.0-85.0 | 1.0 | 1.5-2.5 | 0.20 / 0.35 | 0.03 |
| Keskikokoinen hiili | FeMn82C1.5 | 78.0-85.0 | 1.5 | 1.5-2.5 | 0.20 / 0.35 | 0.03 |
| Keskikokoinen hiili | FeMn78C2.0 | 75.0-82.0 | 2.0 | 1.5-2.5 | 0.20 / 0.40 | 0.03 |
| Korkea hiilipitoisuus | FeMn78C8.0 | 70.0-82.0 | 8.0 | 1.5-2.5 | 0.20 / 0.33 | 0.03 |
| Korkea hiilipitoisuus | FeMn74C7.5 | 70.0-77.0 | 7.5 | 2.0-3.0 | 0.25 / 0.38 | 0.03 |
| Korkea hiilipitoisuus | FeMn68C7.0 | 65.0-72.0 | 7.0 | 2.5-4.5 | 0.25 / 0.40 | 0.03 |
Fosfori on teräslaatujen tärkein epäpuhtaus, minkä vuoksi standardissa on kaksi rajoituspylvästä: mitä tiukempi kolonni koskee teräksille tarkoitettuja lajeja, joissa on vaativa fosforinhallinta, kun taas b-pylväs tavallista hiiliteräskäytäntöä. Pii kohoaa hiilen noustessa, koska korkeat hiililaadut tuotetaan pelkistävämmässä uunijärjestelmässä, joka jättää enemmän piitä seokseen.
Vähähiilinen vs. korkea hiilidioksidipäästöt: kustannusten kauppa-alennus
Korkeahiilinen ferromangaani on halvin mangaanin lähde yksikköä kohden ja oletuslisäys hiiliteräksessä. Siirtyminen keski- tai vähähiiliseen laatuun nostaa mangaanin yksikköhintaa jyrkästi, koska hiilen jalostaminen kuluttaa lisää happea ja vähentää mangaanin talteenottoa. Ostajien tulisi siksi määrittää korkein hiililaatu, jonka heidän metallurginen reittinsä voi sietää, ja varata vähähiiliset laatut, kuten FeMn88C0.2, lämpötiloihin, joissa hiilen talteenotto on todellinen rajoite, useimmiten ruostumattomissa ja muissa vähähiilisessä teräksessä.
Seoksen hinnan ja sen tuottaman piimäärän välillä on toinen{0}}alennus. Korkeahiiliset laatuluokat sisältävät enemmän piitä, ja se pii suorittaa hyödyllistä hapettumisenestotyötä senkassa, joten osa lejeeringin kustannuksista saadaan talteen erillisissä hapettimen säästöissä. Oikea vertailu on siis sisältämän mangaanin yksikköhinta sen jälkeen, kun on otettu huomioon vähäisten alkuaineiden hapettumisarvo, ei pelkkä otsikkohinta.
Ostotietojen tarkistuslista
Mitoitus: sovita kokkareiden valikoima ja hyväksyttävä hienoaines- tai jauhefraktio ennen lähettämistä.
Fosforiraja: ilmoita, koskeeko arvosanataulukon saraketta a vai b.
Rikki: pidä rikkiraja alhaisena, kun terästä käsitellään inkluusiokontrollia varten.
Pakkaus: bulkki-, isopussi- tai rumpupakkaus muuttaa purkamiskustannuksia olennaisesti.
Dokumentaatio: näytä koko laatumerkintä, kuten FeMn78C8.0, tehtaan todistuksessa ja kauppalaskussa.
Kosteus: Sovi kuinka kosteus mitataan ja lasketaan, koska se vaikuttaa maksettavaan painoon.
Usein kysytyt kysymykset
K: Mikä oli ferromangaanin hinta Intiassa 24. huhtikuuta?
Intian kotimainen FeMn 70 arvioitiin 74 000–75 000 INR tonnilta Durgapurissa ja 75 000 INR tonnilta Raipurissa, molemmat ennallaan.
K: Miksi Intian hinta on ilmoitettu rupioissa eikä dollareissa?
Julkaistut luvut ovat kotimaan markkina-arvioita, jotka on ilmoitettu rupioissa tonnilta; Vientitarjoukset ilmoitetaan erikseen, yleensä FOB-tonnia kohti.
K: Mitä nimitys FeMn78C8.0 tarkoittaa?
Se tunnistaa korkeahiilisen laadun, joka sisältää noin 78 % mangaania ja jonka hiilipitoisuus on enintään 8,0 %.
K: Mitä laatua hiiliterästehtaan tulisi ostaa?
Korkeahiilinen laatu, kuten FeMn78C8.0 tai FeMn74C7.5, koska se toimittaa mangaania alhaisin kustannuksin yksikköä kohti ja lisää piitä hapettumisenestossa.
K: Milloin vähähiilinen ferromangaani on tarpeen?
Kun teräksen on pysyttävä tiukan hiilikaton alapuolella, esimerkiksi ruostumattomassa teräksessä ja muissa vähähiilisessä laadussa, hiilen kerääntyminen seoksesta on minimoitava.

