Low Titanium Ferro Titanium Noteeraukset 23. huhtikuuta
Matalatitaaninen ferrotitaani, jonka nimellistitaanipitoisuus on 30 %, noteerattiin 12,200 - 12 500 yuania/tonni viidessä tärkeimmässä tuotanto- ja kauppakeskuksessa 23. huhtikuuta. Hintaperus on 25, mikä tarkoittaa, että noteeraus on sidottu 25 %:n titaanipohjaan. Mitään liikettä ei tallennettu edelliseen istuntoon verrattuna, ja jokainen listattu lainaus sisälsi verot.
| Tuote | Erittely | Hinta (yuania/tonni, 25 perustaa) | Muuttaa | Alue | Huomautus |
|---|---|---|---|---|---|
| Matalatitaaninen ferrotitaani | Ti 30 | 12,200 - 12,500 | tasainen | Jiangsu | Sisältää verot |
| Matalatitaaninen ferrotitaani | Ti 30 | 12,200 - 12,500 | tasainen | Yingkou | Sisältää verot |
| Matalatitaaninen ferrotitaani | Ti 30 | 12,200 - 12,500 | tasainen | Jinzhou | Sisältää verot |
| Matalatitaaninen ferrotitaani | Ti 30 | 12,200 - 12,500 | tasainen | Henan | Sisältää verot |
| Matalatitaaninen ferrotitaani | Ti 30 | 12,200 - 12,500 | tasainen | Changzhou | Sisältää verot |
Keskikokoiset ja korkeat ferrotitaanitarjoukset
Keskikokoinen titaanimateriaali, jonka titaanipitoisuus on 40 %, piti saman 12,200 - 12 500 yuania/tonni 25:ssä, noteerattu Jinzhoussa, Henanissa ja Jiangsussa. Titaaniromua sisältävän korkeatitaanisen materiaalin hinta oli 28 500 - 29 500 yuania/tonni Jiangsussa, Liaoningissa ja Henanissa, myös verot mukaan lukien.
| Tuote | Erittely | Hinta (yuania/tonni) | Alue | Huomautus |
|---|---|---|---|---|
| Ferrotitaania | Ti 40 | 12,200 - 12,500, 25 kantaa | Jinzhou | Sisältää verot |
| Ferrotitaania | Ti 40 | 12,200 - 12,500, 25 kantaa | Henan | Sisältää verot |
| Ferrotitaania | Ti 40 | 12,200 - 12,500, 25 kantaa | Jiangsu | Sisältää verot |
| Korkean titaanin ferrotitaani | Titaaniromutyyppi | 28,500 - 29,500 | Jiangsu | Sisältää verot |
| Korkean titaanin ferrotitaani | Titaaniromutyyppi | 28,500 - 29,500 | Liaoning | Sisältää verot |
| Korkean titaanin ferrotitaani | Titaaniromutyyppi | 28,500 - 29,500 | Henan | Sisältää verot |
Viimeaikaiset kauppahinnat kotimarkkinoilla
Liaoningissa tehdyt kaupat antoivat hieman alemman vaihteluvälin matalille ja keskisuurille arvosanoille. Korkeatitaanisella materiaalilla käytiin kauppaa todellisen painon perusteella, ja kahta laatua 70A ja 70B erotti toisistaan noin 1 000 yuania per tonni, mikä kuvastaa eroa analysoidussa titaanipitoisuudessa ja panoksessa hyödynnettävän titaanin määrässä.
| Tuote | Erittely | Hinta (yuania/tonni) | Alue | Huomautus |
|---|---|---|---|---|
| Matalatitaaninen ferrotitaani | Ti 30 | 12,000 - 12,300, 25 kantaa | Liaoning | Sisältää verot |
| Ferrotitaania | Ti 40 | 12,000 - 12,300, 25 kantaa | Liaoning | Sisältää verot |
| Korkean titaanin ferrotitaani | 70A | 28,300 - 29,300, todellinen paino | Liaoning | Sisältää verot |
| Korkean titaanin ferrotitaani | 70B | 27,300 - 28,300, todellinen paino | Liaoning | Sisältää verot |
Mikä aiheuttaa ferrotitaanin käsittelykustannuksia
Markkinaosapuolet arvioivat ferrotitaanin käsittelymaksuksi noin 1 000–3 000 dollaria tonnilta, ja tarkan luvun määrä riippuu tilauksesta. Neljä tekijää hallitsee tätä lukua.
Markkinoiden kysyntä.Kun titaanilaakerimetalliseosten kysyntä on kovaa, konvertterit jäävät vähemmän käyttämättä ja käsittelymaksu nousee sen mukana.
Tuotantokustannukset.Raaka-ainekustannukset, työvoimakustannukset ja energiakustannukset ovat kolme tärkeintä panosta. Titaaniromun ja sähkön hintojen muutokset vaikuttavat ilmoitettuun maksuun.
Käsittelytekniikka.Eri reitit, kuten kuumatyöstö ja kylmäveto, aiheuttavat erilaisia muunnoskustannuksia ja antavat erilaisia pinta- ja mittatuloksia.
Toimitusaika.Nopeutetusta toimituksesta peritään yleensä lisämaksu, kun taas pidempi, joustavampi aikataulu voi ansaita alennuksen.
Vakioarvosanat ja fyysiset ominaisuudet
| Omaisuus | Arvo |
|---|---|
| Tuote | Ferrotitaania |
| Luokka | Teollisuusluokka |
| Väri | Harmaa metallinen kiilto |
| Titaanipitoisuus | 65 - 75% |
| Muoto | Möykky, murskattu ja seulottu |
| Koot | 10 - 50 mm, 60 - 325 verkko, 80 - 270 verkko ja mukautetut koot |
Titaanimetalli sulaa noin 1 668 asteessa, ja ferrotitaanilämpö sulaa alueella, joka riippuu titaanin ja raudan suhteesta, joten sulamiskäyttäytyminen tulee aina tarkistaa laatua vastaan yhden kiinteän luvun sijaan. Ferrotitaania käytetään teräksen rakeiden jauhimena ja hapettumisenestoaineena, titaanin lähteenä hitsaustarvikkeissa ja titaanilaakerimetalliseoksien pohjana.
Kuinka lukea nämä hintataulukot
25 emäksen sopimus tarkoittaa noteerausta, jossa viitataan 25 % titaaniemäkseen; materiaali, jonka analysoitu titaanipitoisuus on korkeampi, hinnoitellaan vastaavan pohjan tai todellisen painon mukaan.
Laajilla 70A ja 70B käydään kauppaa todellisen painon mukaan, joten näitä kahta tasoa ei voi verrata suoraan 25 base matalan titaanin noteeraukseen.
Kaikki yllä olevat luvut sisälsivät verot, ja vaihteluväli alueen sisällä kuvastaa tuottajien välistä eroa yksittäisen tapahtuman sijaan.
Titaaniromun saatavuus on avaintekijä korkeiden titaanilaatujen kohdalla, kun taas teho- ja pelkistyskustannukset ohjaavat alhaisia ja keskisuuria laatuja.
Vertaa aina tarjouksia, joilla on sama peruste, sama verokohtelu ja sama toimitusperuste, ennen kuin teet johtopäätöksen.
Usein kysytyt kysymykset
K: Mikä oli ferrotitaanin hinta Kiinassa 23. huhtikuuta?
Matalatitaaninen ferrotitaani Ti 30:ssa noteerattiin 12,200 - 12 500 yuania/tonni Jiangsun, Yingkoun, Jinzhoun, Henanin ja Changzhoun 25:n tukikohdassa, muuttumattomana edellisestä istunnosta ja verot mukaan lukien.
K: Mikä on hintaperuste 25?
Se tarkoittaa, että tarjouksessa viitataan 25-prosenttiseen titaanipohjaan. Jos toimitettavan materiaalin analyysi on korkeampi, hinta sovitetaan vastaavaan perusmäärään tai lasketaan todellisen painon mukaan.
K: Miksi luokat 70A ja 70B hinnoitellaan eri tavalla?
Molemmat ovat korkeatitaanisia romutitaanityyppisiä laatuja, mutta ne eroavat toisistaan analysoidun titaanipitoisuuden ja talteen otettavan titaanin suhteen, minkä vuoksi 70A:lla vaihdettiin Liaoningissa noin 1 000 yuania per tonni yli 70B:n.
K: Mitä ferrotitaanin käsittely maksaa?
Raportoidut markkinatasot ovat noin 1 000–3 000 dollaria tonnilta, mikä johtuu kysynnästä, raaka-aine- ja energiakustannuksista, valitusta konversioreitistä ja toimitusaikataulusta.
K: Mitä titaanipitoisuutta teollisuusluokan ferrotitaani sisältää?
Teollisuuslaatuinen materiaali analysoi tyypillisesti 65 - 75 % titaania, joka toimitetaan harmaina metallikiiltoisina kokkaina 10 - 50 mm:stä 60 - 325 verkkoon.
K: Missä ferrotitaania käytetään?
Sitä käytetään teräksen rakeiden jalostukseen ja hapettumisenestoon, hitsaustarvikkeissa ja titaanin lähteenä ilmailu-, laivanrakennus- ja kemiantehtaiden komponenteissa käytettäville perusseoksille.

