Miksi Ferrovanadium-laadun arvioinnilla on merkitystä?
Ferrovanadium on perusseos, jota käytetään vanadiinin lisäämiseen teräkseen, jossa se lisää lujuutta, sitkeyttä ja kulutuskestävyyttä sadekarkaisun ja rakeiden jalostuksen ansiosta. Vanadiini on yksi panoksen arvokkaimmista alkuaineista, joten laatuvirhe tai analysoitu vanadiinipitoisuus muuttuu suoraan kustannusvirheeksi. Tunnistamisen ja arvioinnin tulisi siksi noudattaa kiinteää rutiinia sen sijaan, että luottaisivat yhteen visuaaliseen vaikutelmaan tai yhteen hintalukuun.
Vaihe yksi: Ulkoasu ja mitat
Laadukas-ferrovanadium näyttää tavallisesti tasaisen hopeanhohtoisen metallisen ulkonäön puhtaalla murtumispinnalla, ei ilmeistä hapettumista tai ruostetta eikä kiinnittyvää kuonaa tai vieraita aineita. Huonossa materiaalissa on usein epätasainen väri, himmeä tai hapettunut pinta, ylimääräinen hienoaines tai näkyviä sulkeumia erässä. Nämä tarkastukset eivät maksa mitään ja ne päättävät, kannattaako osa ylipäätään tehdä täydellisen kemiallisen analyysin arvoista.
Koon hallinta on yhtä tärkeää kuin ulkonäkö. Möykkyjä toimitetaan yleensä määrätyllä alueella, ja ali- ja ylikokofraktiot ovat rajoitettuja, koska hienoainekset liukenevat nopeasti ja kokkareet hitaasti; huonosti luokiteltu erä muuttaa talteenottokäyrää, vaikka kemia olisi oikea.
Vaihe kaksi: Kemiallinen koostumus, ratkaiseva testi
Kemiallinen analyysi ratkaisee kysymyksen. Kaksi tärkeintä lukua ovat vanadiinipitoisuus ja epäpuhtauksien, kuten piin, fosforin, rikin, alumiinin ja hiilen, määrä. Korkeampi vanadiinipitoisuus tarkoittaa enemmän arvoa lejeerinkitonnia kohden; alhaisemmat epäpuhtaudet tarkoittavat puhtaampaa terästä, parempaa sitkeyttä ja vähemmän hylkyjä. Fosfori ja rikki ovat tiukimmin säädeltäviä alkuaineita, koska molemmat haurastavat lopputuotteen.
Alla olevassa taulukossa on lueteltu yleiset ferrovanadiumlaadut ja niiden vanadiinialueet ja enimmäisepäpuhtausrajat.
| Luokka | V (%) | Al max (%) | P max (%) | Si max (%) | C max (%) |
|---|---|---|---|---|---|
| FeV40-A | 38-45 | 1.5 | 0.09 | 2.00 | 0.60 |
| FeV40-B | 38-45 | 2.0 | 0.15 | 3.00 | 0.80 |
| FeV50-A | 48-55 | 1.5 | 0.07 | 2.00 | 0.40 |
| FeV50-B | 48-55 | 2.0 | 0.10 | 2.50 | 0.60 |
| FeV60-A | 58-65 | 1.5 | 0.06 | 2.00 | 0.40 |
| FeV60-B | 58-65 | 2.0 | 0.10 | 2.50 | 0.60 |
| FeV80-A | 78-82 | 1.5 | 0.05 | 1.50 | 0.15 |
| FeV80-B | 78-82 | 2.0 | 0.06 | 1.50 | 0.20 |
A- ja B-jako toimii samalla tavalla kaikissa luokkaperheissä. A-luokka pitää tiukemmat rajat alumiinille, fosforille ja piille, kun taas B-luokka sallii kutakin hieman enemmän ja on yleensä halvempi. Vaativiin teräsvaatimuksiin A-laatu on turvallisempi valinta; rutiinilisäyksiin, joissa sulate voi imeä leveämpiä jäämiä, B-luokka on usein riittävä.
Vaihe 3: Fyysiset ominaisuudet ja tuotantoreitti
Hyvän ferrovanadiumin tulee olla korkea kovuus ja tiheys, joka vastaa sen vanadiinipitoisuutta, ja molemmat voidaan mitata todistuksen ristiin{0}}tarkistuksena. Bulkkitiheys ja kappalekokojakauma vaikuttavat myös siihen, kuinka nopeasti seos liukenee kauhassa.
Tuotantoreitti on yhtä vahva indikaattori. Aluminotermisellä pelkistyksellä ja sähköuunissa valmistetulla metalliseoksella on erilaisia jäännöskuvioita, ja nykyaikaisilla sulatus-, valu- ja murskauslaitteistoilla valmistetuilla laitoksilla saadaan tasaisempia eriä. Reitin, laitteiden ja laadunvalvontarutiinien tunteminen toimittajan takana kertoo enemmän kuin yksi sertifikaatti voi.
Arvioinnin käyttäminen hankintojen ohjaamiseen
Yhdistä laatu terässpesifikaatioon: vanadiinikohde, sallittu alumiini ja fosforirajan tiiveys.
Vertaa tarjouksia sisältämän vanadiinin kilohintaa kohti, ei seosta hintaa tonnilta.
Suosittele toimittajia, joiden erissä on vakaa vanadiinipitoisuus ja jatkuvasti alhainen fosfori- ja rikkipitoisuus.
Selvitä tuotantoreitti ja näytteenottomenetelmä sekä sovitaan, miten analyysia koskeva erimielisyys ratkaistaan.
Tarkista asiakirjat: eränumero, analyysitodistus, kappalekokoalue, pakkauksen paino ja merkintä.
Arvioi toimitusvarmuutta ja sitä, kuinka nopeasti ja oikeudenmukaisesti toimittaja ratkaisee vaatimustenvastaisen erän.
Hinta on edelleen tärkeä referenssi, mutta se ei saa koskaan olla ainoa kriteeri. Halvempi erä, jossa on pienempi vanadiinipitoisuus tai suurempi jäännös, voi nostaa kokonaiskustannuksia ylimääräisten lisäysten, pidemmän käsittelyajan ja suuremman hylkäysasteen ansiosta. Kun laatuvaatimukset ovat tiukat, A-luokasta enemmän maksaminen, jolla on todistettu tuotantoreitti, tuottaa usein paremman taloudellisen tuloksen; Kun hinta on etusijalla, hyvin tehty -B-luokka, joka edelleen täyttää vaatimukset, on pragmaattinen valinta.
Usein kysytyt kysymykset
K: Kuinka ferrovanadiumin laatu voidaan tunnistaa nopeasti?
Aloita ulkonäöstä, värin tasaisuudesta, murtumispinnasta, kuonavapaudesta ja kappalekokoalueesta, sitten vahvista laatu vanadiini- ja epäpuhtausalkuaineiden kemiallisella analyysillä.
K: Mikä alkuaine on tärkein ferronadiumissa?
Vanadiinipitoisuus määrittää arvon, kun taas fosfori ja rikki vaikuttavat eniten teräksen laadulle, koska molemmat vähentävät sitkeyttä ja lisäävät halkeiluriskiä.
K: Mitä eroa on FeV50-A:lla ja FeV50-B:llä?
Molemmissa on 48-55 % vanadiinia, mutta A-luokka sallii vähemmän alumiinia, fosforia ja piitä, kun taas B-luokka sallii hieman korkeammat jäämät halvemmalla.
K: Miksi kappaleen koolla on väliä?
Hienoainekset liukenevat lähes välittömästi ja kokkareet liukenevat hitaasti, joten huonosti luokiteltu erä muuttaa vanadiinin talteenottoa ja voi pidentää käsittelyaikaa kauhassa.
K: Onko halvempi hinta aina huonompi ostos?
Ei automaattisesti, mutta se on testattava sisältämän vanadiinin ja analysoitujen jäämien suhteen; alhainen hinta alhaisen{0}}luokan erässä on usein kalliimpaa.
K: Miten arvioinnin pitäisi vaikuttaa ostopäätökseen?
Käytä sitä sovittaaksesi luokan spesifikaatioon, vertaillaksesi sisältämän vanadiinin kilohintaa ja valitse toimittajat, joilla on vakaa kemia, luotettava toimitus ja selkeät analyysitiedot.

