Mitä maaliskuun 28. päivän arviointi osoittaa
Ferrovanadium noteerataan kansainvälisesti useammassa kuin yhdessä yksikköjärjestelmässä, ja tämä yksittäinen tosiasia selittää suurimman osan sekaannuksesta, kun ostajat vertailevat tarjouksia. Eurooppalaiset arvioinnit vanadiinilejeeringeistä julkaistaan tavallisesti Yhdysvaltain dollareina sisältämää vanadiinikiloa kohden, kun taas Pohjois-Amerikan arviot julkaistaan Yhdysvaltain dollareina sisältämää vanadiinikiloa kohden. Maaliskuun 28. päivänä tehdyssä arvioinnissa 70–80 %:n ferrovanadiumin eurooppalainen vaihteluväli kirjattiin, ja sen alin hinta oli 24,00 USD/kg V, mikä on 0,40 enemmän kuin edellisessä arviossa, ja huippuarvo 24,51. Yhdysvaltain arvio kirjasi alimman 14,50 dollarin paunalta, 0,50 ja ylimmän 15,50 dollarin paunalta.
Julkaistut lainaukset ja yksikkömuunnos
| Markkinoida | Erittely | Matala | Muuttaa | Korkea | Yksikkö |
|---|---|---|---|---|---|
| Euroopassa | FeV 70-80 % V | 24.00 | ylös 0,40 | 24.51 | USD per kg V |
| Yhdysvallat | FeV 70-80 % V | 14.50 | alas 0,50 | 15.50 | USD per naula V |
Muuntokerroin on kiinteä massan mukaan: yksi pauna on 0,45359 kg. Yhdysvaltain alin hinta 14,50 USD/kg V vastaa näin ollen noin 31,97 USD/kg V ja Euroopan alin 24,00 USD/kg V vastaa noin 10,89 USD/lb V. Näiden kahden julkaistun luvun välinen ero ei ole arbitraasimahdollisuus; se heijastaa erilaisia toimitusperusteita, erilaisia tyypillisiä vanadiinipitoisuuksia ja ennen kaikkea erilaisia käytäntöjä arvioituun hintaan sisältyvien suhteen. Älä koskaan vertaa punnan hintaa -kilohintaan -kilohintaan muuntamatta ensin.
Arvosana- ja kokoonpanoviite
Ferrovanadiumlaadut määritellään vanadiinipitoisuuden ja alumiinin, fosforin, piin ja hiilen tiukkojen rajoitusten perusteella, koska nämä jäännökset siirtyvät teräkseen. Tuttu merkintäjärjestelmä ulottuu FeV40:stä FeV80:een, kumpikin A- ja B-luokissa heijastaen alumiinitasoa.
| Luokka | V (%) | Al max (%) | P max (%) | Si max (%) | C max (%) |
|---|---|---|---|---|---|
| FeV40-A | 38-45 | 1.5 | 0.09 | 2.00 | 0.60 |
| FeV40-B | 38-45 | 2.0 | 0.15 | 3.00 | 0.80 |
| FeV50-A | 48-55 | 1.5 | 0.07 | 2.00 | 0.40 |
| FeV50-B | 48-55 | 2.0 | 0.10 | 2.50 | 0.60 |
| FeV60-A | 58-65 | 1.5 | 0.06 | 2.00 | 0.40 |
| FeV60-B | 58-65 | 2.0 | 0.10 | 2.50 | 0.60 |
| FeV80-A | 78-82 | 1.5 | 0.05 | 1.50 | 0.15 |
| FeV80-B | 78-82 | 2.0 | 0.06 | 1.50 | 0.20 |
Nämä rajat noudattavat ferrovanadiumin spesifikaatiostandardeissa käytettyä laaturakennetta, mukaan lukien GB/T 4139 Kiinan markkinoilla ja ISO 5452 kansainvälisesti. Koska hinnoittelu on ilmoitettu suljetulle vanadiinille, korkeammissa laatuluokissa on alhaisemmat rahti- ja käsittelykustannukset vanadiiniyksikköä kohti, minkä vuoksi FeV80 on usein suositeltu laatu kaukokaupassa, vaikka sen nimellishinta tonnilta on korkeampi.
Mikä muuttaa Ferrovanadiumin hintaa
Neljä kuljettajaa hallitsee. Rehukustannukset ovat suurimmat: vanadiinia saadaan talteen vanadiini-pitoisesta kuonasta, vanadiinipentoksidista ja käytetyistä katalyyteistä, joten pentoksidimarkkinat luovat pohjan. Energia- ja pelkistyskustannukset muokkaavat aluminotermisen muunnosvarauksen. Teräksen kysyntä, erityisesti mikroseostettujen raudoitustankojen, autolevyjen ja lujat{4}}rakenneosien osalta, määrää kulutuksen tahdin. Lopuksi kauppapolitiikka, vientilisenssit ja rahtihinnat muuttavat toimitusmäärää muuttamatta metallipitoisuutta. Maaliskuun 28. päivänä kirjattu 0,40 USD per kg V on vaatimaton markkinoilla, joilla on historiallisesti esiintynyt useiden dollarien heilahteluja vuosineljänneksittäin, mutta se riittää muuttamaan harjaraudan lämmön laskettua hintaa.
Ferrovanadium-tarjouksen vahvistaminen
Kysy ensin hinnoitteluperuste: sisältyi vanadiinia kilolta tai paunalta ja onko hinta FOB, CFR vai toimitettu. Tarkista sitten laatu ja luokka, koska A-luokkaa, jossa alumiinin enimmäispitoisuus on 1,5 %, ei voida vaihtaa B-2,0 %:n luokkaan, jossa alumiini on rajoitettu terässpesifikaatioissa. Vahvista palakoko, koska 10-50 mm on tyypillinen kauhan lisäyksille, kun taas täytteenä käytetään hienompaa materiaalia. Lopuksi vaadi määritystodistus varsinaiselle erälle ja tarkista vanadiinitulos arvosanan minimiin, ei nimellisarvoon. Tarjous, joka on 2 % halvempi kuin markkinat ja jossa vanadiinipitoisuus näkyy nauhan alaosassa, ei ole ollenkaan halvempi.
Usein kysytyt kysymykset
Q:Miksi eurooppalaisen ferrovanadiumin hinta ilmoitetaan kilogrammaa ja yhdysvaltalaista materiaalia kiloa kohden?
V: Se on markkinasopimus. Eurooppalaiset arvioinnit käyttävät dollaria sisältämää vanadiinikiloa kohden, kun taas Pohjois-Amerikan arviot käyttävät dollaria sisältämää vanadiinikiloa kohden. Yksi punta vastaa 0,45359 kg.
Q:Mikä on 14,50 USD per lb V USD per kg V?
V: Jakamalla 0,45359:llä saadaan noin 31,97 USD/kg sisältämää vanadiinia. Eurooppalainen 24,00 USD / kg V vastaa noin 10,89 USD / lb V.
Q:Mitä FeV-laatua käytetään mikroseostetussa teräksessä?
V: FeV50 ja FeV80 ovat yleisiä valintoja mikroseostetuille ja HSLA-teräksille. Alempia -vanadiinilaatuja käytetään, kun suurempi lisäyspaino on hyväksyttävää tai kun paikallinen tarjonta suosii niitä.
Q:Mitä eroa on A- ja B-luokilla?
V: A-luokka pitää alumiinin enintään 1,5 % ja tiukemmat fosforirajat; B-luokka sallii jopa 2,0 % alumiinin hieman leveämmällä fosfori- ja piirajalla. Valinta riippuu valmistettavan teräksen jäännösrajoista.
Q:Seuraako ferrovanadiinin hinta suoraan vanadiinipentoksidia?
V: Tiivistä, mutta ei mekaanisesti. Pentoksidi on pääsyöte ja asettaa pohjan, kun taas muunnosenergia, pelkistysaine, rahti- ja kysyntäolosuhteet määräävät todellisen ferrovanadiumpreemion.
Q:Minkä kokoinen pala kannattaa tilata?
V: Kauhan ja uunin lisäyksissä 10-50 mm on vakiokäytäntö. Hienompia fraktioita käytetään ydinlangassa ja ruiskutusjärjestelmissä, ja niillä on yleensä eri hintaperusta.

