Mitkä ovat tyypilliset epäpuhtausrajat vanadiinipentoksidi (V₂O5) -hiutaleille?

Apr 14, 2026

Jätä viesti

Mitkä ovat tyypilliset epäpuhtausrajat vanadiinipentoksidi (V₂O5) -hiutaleille?

Vanadiinipentoksidin (V2O5) hiutaleiden tyypillisiä epäpuhtausrajoja valvotaan tiukasti sen varmistamiseksi, ettäkorkea reaktiotehokkuus, vakaa jatkokäsittely ja tasainen tuotteen laatu. Useimmissa teollisissa ja erittäin{1}}puhtausluokissa tärkeimmät epäpuhtausalueet ovat:

Fe:Vähemmän tai yhtä suuri kuin 0,1 % – 0,5 %

Si:Vähemmän tai yhtä suuri kuin 0,1 % – 0,4 %

Al:Vähemmän tai yhtä suuri kuin 0,05 % – 0,3 %

S:Vähemmän tai yhtä suuri kuin 0,03 % – 0,10 %

P:Vähemmän tai yhtä suuri kuin 0,01 % – 0,05 %

Alhaisempia epäpuhtauspitoisuuksia tarvitaanakku- ja katalysaattorisovellukset, kun taas hieman korkeammat rajat ovat hyväksyttäviämetallurgiseen käyttöön.

Vanadiinipentoksidihiutaleet – Epäpuhtausmääritys

Luokka V₂O₅ (%) Fe (%) Si (%) Al (%) S (%) P (%) Sovellus
98% Suurempi tai yhtä suuri kuin 98,0 Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,5 Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,4 Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,3 Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,10 Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,05 Metallurgia
99% Suurempi tai yhtä suuri kuin 99,0 Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,3 Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,3 Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,2 Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,08 Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,04 Seos / kemikaali
99.5% Suurempi tai yhtä suuri kuin 99,5 Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,2 Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,2 Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,1 Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,05 Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,03 Katalyytit
99.8% Suurempi tai yhtä suuri kuin 99,8 Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,1 Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,1 Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,05 Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,03 Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,01 Akku / huipputaso-

Lomake:Hiutaleet (keltainen/oranssi)
Pakkaus:25 kg pussit / jumbo pussit / teräsrummut

Miksi epäpuhtausrajat ovat kriittisiä V₂O₅ -hiutaleissa?

1. Rauta (Fe) – Vaikutus lejeeringin puhtauteen ja katalyysiin

Rauta on yksi kriittisimmistä epäpuhtauksista. Metallurgisissa sovelluksissa ylimääräinen Fe voi häiritätarkka metalliseoksen koostumuksen hallinta, kun taas katalyyteissä ja akuissa se voi heikentää tehokkuutta ja aiheuttaa ei-toivottuja sivureaktioita. Siksi korkean -puhtausasteiden Fe-pitoisuus on enintään 0,1 %.

2. Pii (Si) – Kuonan muodostuminen ja jäämien valvonta

Piin epäpuhtaudet voivat johtaakuonan muodostuminen metallurgiassaja jäämien kertyminen kemiallisissa prosesseissa. Alempi Si-pitoisuus varmistaa puhtaammat reaktiot ja vähentää jatkokäsittelyongelmia, erityisesti katalyytin valmistuksessa.

3. Alumiini (Al) – Inkluusiomuodostus

Alumiini voi muodostuaoksidisulkeumat, jotka vaikuttavat negatiivisesti teräksen puhtauteen ja katalyyttiseen toimintaan. Korkealaatuiset -V₂O5-hiutaleet vaativat erittäin alhaisia ​​Al-tasoja (alle 0,05 %) prosessin vakauden ylläpitämiseksi.

4. Rikki (S) – Korroosio ja reaktion epävakaus

Rikki on erittäin epätoivottavaa, koska se voi aiheuttaakorroosio, seosten hauraus ja kemiallisten reaktioiden epävakaus. Akku{1}}laatuiset materiaalit vaativat erittäin alhaisia ​​rikkipitoisuuksia suorituskyvyn heikkenemisen välttämiseksi.

5. Fosfori (P) – Ominaisuuksien mekaaninen heikkeneminen

Fosfori väheneeteräksen sitkeys ja sitkeysja se voi häiritä akkujen sähkökemiallista suorituskykyä. Siksi tiukka valvonta (alle tai yhtä suuri kuin 0,01 % korkeassa-puhtausluokissa) on välttämätöntä.

Laadun vertailu epäpuhtauksien hallinnan perusteella

98 % vs 99,5 % V205

98 %:n laatu sallii suhteellisen korkeammat epäpuhtauspitoisuudet, mikä tekee siitä sopivanmassametallurgia, jossa kustannustehokkuus on avainasemassa. Sitä vastoin 99,5 % vähentää merkittävästi Fe, Si, Al, S ja P, mikä tekee siitä ihanteellisenkatalyytit ja kemiallinen käsittely, jossa epäpuhtaudet vaikuttavat suoraan reaktiotuloksiin.

99,5 % vs 99,8 % V205

Molempia laatuja pidetään erittäin puhtaina, mutta 99,8% tarjoaaerittäin-alhaiset epäpuhtaudet, erityisesti Fe:lle, S:lle ja P:lle. Tämä tekee siitä välttämättömänakku ja kehittyneet energian varastointisovellukset, jossa jopa epäpuhtaudet voivat vaikuttaa suorituskykyyn ja käyttöikään.

98 % vs 99,8 % V205

Tämä vertailu heijastaa koko spektriä: 98 % on optimoitukustannustehokkaaseen teolliseen käyttöön, kun taas 99,8 % on suunniteltutarkkoja ja arvokkaita{0}}sovelluksiavaativat tiukkaa epäpuhtauksien valvontaa ja tasaista laatua.

Yhteenveto

Tyypilliset vanadiinipentoksidihiutaleiden epäpuhtausrajat vaihtelevat puhtausasteesta riippuenFe, Si, Al, S ja P tiukasti kontrolloitu suorituskyvyn ja vakauden varmistamiseksi. Alemman-laatuluokan materiaalit sopivat metallurgiaan, kun taas korkealaatuiset{2}}puhtausasteet ovat välttämättömiäkatalyytit, kemikaalit ja akkusovellukset. Oikean epäpuhtauserittelyn valitseminen on ratkaisevan tärkeää saavuttamisen kannaltaoptimaalinen tehokkuus, tuotteen laatu ja kustannustasapaino.

FAQ – V₂O₅ epäpuhtausrajat

1. Mikä on kriittisin epäpuhtaus V₂O5 -hiutaleissa?

Rauta (Fe) on yksi kriittisimmistä epäpuhtauksista, erityisesti erittäin{0}}puhtaissa sovelluksissa.

2. Miksi rikkiä on säädettävä V₂O5:ssä?

Rikki voi aiheuttaakorroosiota ja heikentää suorituskykyä, erityisesti akuissa ja metalliseoksissa.

3. Mitä epäpuhtauksia vaaditaan akun -luokan V₂O₅?

Ultra-matalat tasot, tyypillisestiFe pienempi tai yhtä suuri kuin 0,1 %, S pienempi tai yhtä suuri kuin 0,03 %, P pienempi tai yhtä suuri kuin 0,01 %.

4. Onko 98 % V₂O₅ sopiva huippuluokan sovelluksiin?

Ei, sitä käytetään pääasiassametallurgisiin tarkoituksiin, ei huippuluokan{0}}sovelluksiin.

5. Miten epäpuhtaudet vaikuttavat katalyytin suorituskykyyn?

Epäpuhtaudet voivat vähentääreaktion tehokkuus, selektiivisyys ja käyttöikäkatalyyteistä.

6. Voidaanko epäpuhtausmääriä mukauttaa?

Kyllä, toimittajat voivat muokata eritelmiä niiden perusteellasovellusvaatimukset ja asiakasstandardit.

Hanki korkea{0}}puhtaus V₂O₅ -hiutaleet

Toimitamme98–99,8 % vanadiinipentoksidihiutaleitatiukka epäpuhtauksien valvonta ja tasainen laatu maailmanlaajuisille teollisuudenaloille.

📧 Sähköposti:market@zanewmetal.com
📱 WhatsApp: +86 15518824805

✔ Erittäin-vähäiset epäpuhtaudet{1}}huippuluokan sovelluksille
✔ Vakaa laatu ja erän konsistenssi
✔ Irtotavaratoimitukset nopealla kansainvälisellä toimituksella

👉 Ota yhteyttä nyt saadaksesi tarjouksen, näytteitä ja teknistä tukea.

 

 

Pyydä tarjous 24 tunnissa

Miksi valita ZhenAn vanadiinipentoksidihiutaleille?

Vakaa laatu– Tasainen puhtaus ja hallitut epäpuhtaudet takaavat luotettavan teollisen suorituskyvyn.

Joustavat tekniset tiedot– Mukautettava puhtaus, hiutalekoko ja pakkaus eri sovelluksiin sopivaksi.

Luotettava tarjonta– Vakaa tuotantokapasiteetti -aikatoimituksella massa- ja pitkäaikaistilauksille-.

Kilpailukykyinen hinnoittelu– Kustannustehokkaita{0}}ratkaisuja tuotteen laadusta tinkimättä.

Täydellinen dokumentaatio– Aitoustodistus, SDS/MSDS ja vientiasiakirjat tukevat sujuvaa tuontia ja vaatimustenmukaisuutta.

Nopea vastaus– Tehokas viestintä ja ammattimainen myynnin jälkeinen-tuki.

flake vanadium pentoxide