Mikä on elektrolyyttinen mangaani (EMM)? Määritelmä, tuotantoprosessi ja laatuvaatimukset

Nov 18, 2025

Jätä viesti

Mikä on elektrolyyttinen mangaani (EMM)? Määritelmä, tuotantoprosessi ja laatuvaatimukset

 

Elektrolyyttinen mangaanimetalli (EMM) on korkean -puhtauden alkuainemangaania - vähintään 99,7 % Mn -, joka tuotetaan liuottamalla mangaanikarbonaattimalmia rikkihappoon, puhdistamalla liuos ja kerrostamalla metallista mangaania katodille elektrolyyttikennossa. Se ei ole ferroseos, ei dioksidi eikä sekoitettu tuote. Se on puhtain saatavilla oleva mangaanimetallin kaupallinen muoto, ja materiaalinhankintapäälliköt määrittelevät, milloin epäpuhtauksien hallinta on tärkeämpää kuin raakahinta tonnilta.

Key Takeaways

EMM on alkuainemangaanimetallia (suurempi tai yhtä suuri kuin 99,7 % Mn)- ei yhdiste, ei seos, ei elektrolyyttinen mangaanidioksidi (EMD).

Valmistettu nelivaiheisella{0}}hydrometallurgisella prosessilla:happoliuotus → kemiallinen puhdistus → diafragma{0}}kennon elektrolyyttinen talteenotto → katodin strippaus.

Vakioarvosanat (Mn99,7 / Mn99,8 / Mn99,9)määritetään Cn:n, S:n, P:n, Fe:n, Si:n ja Se:n epäpuhtauksien enimmäispitoisuuksilla.

Ensisijainen loppukäyttö-tilavuuden mukaan on teräksen valmistus- erityisesti 200--sarjan ruostumaton teräs, jossa mangaani korvaa osittain nikkelin – sen jälkeen alumiiniseos, elektroniikka ja akkujen esiasteet.

Fyysinen muoto on tyypillisesti epäsäännöllisiä hiutaleita(1–3 mm paksu), toimitetaan 1000 kg:n suursäkeissä. Saatavilla on myös jauhe- ja brikettimuotoja.

modular-1
Tarvitsetko EMM-tarjouksen, jossa on täydelliset tiedot?

Kerro meille tavoitelaatusi, epäpuhtausrajat, hiutalekoko ja tilausmäärä. Palautamme mylly-tuetun tarjouksen yhden arkipäivän kuluessa.

Sähköposti:market@zanewmetal.com· WhatsApp: +86 155 1882 4805

1. Mitä elektrolyyttinen mangaani todella on

Electrolytic Manganese Metal (EMM) is a cathode product - pure manganese deposited on cathode plates from an aqueous manganese sulfate–ammonium sulfate electrolyte under direct current. The resulting deposit is a brittle, silver-gray metallic layer that is mechanically stripped, washed, dried, and packaged. The final product is >99,7 painoprosenttia mangaania ja loppuosa kontrolloiduista epäpuhtauksista.

Tämä erottaa EMM:n kaikista muista{0}}mangaania sisältävistä materiaaleista ferroseoksen toimitusketjussa:

EMM ≠ ferromangaani (FeMn).FeMn on uunituote, joka sisältää 65–80 % Mn:a, ja loput ovat rautaa, hiiltä (jopa 8 % korkeassa-hiililaadussa), piitä ja fosforia. FeMn valmistetaan karbotermisellä pelkistyksellä upotetussa kaariuunissa. EMM valmistetaan elektrolyysillä, eikä se sisällä tarkoituksellisesti lisättyä rautaa.

EMM ≠ Elektrolyyttinen mangaanidioksidi (EMD).EMD on MnO₂ - mangaani(IV)oksidi -, joka saostuuanodierityyppisestä solusta. EMD sisältää noin 60–63 painoprosenttia Mn:a ja sitä käytetään akkukatodeissa. EMM on metallista Mn:ää, joka kerääntyy pintaankatodija sitä käytetään metallurgiassa.

EMM ≠ Silikomangaani (SiMn).SiMn on toinen uuniferroseos (Mn + Si + Fe + C), jota käytetään pääasiassa hapettumisenestoon teräksen valmistuksessa.

Toimialan lyhenne onEMM. Termi "EM" esiintyy joskus epävirallisissa yhteyksissä, mutta se on epä-standardi ja voi aiheuttaa sekaannusta EMD:n kanssa. Käytämme tässä artikkelissa ja kaikissa ZhenAn-dokumentaatioissa yksinomaan EMM:ää.

 

2. Kuinka EMM valmistetaan: Hydrometallurginen prosessi

EMM-tuotanto on neljä{0}}vaiheista hydrometallurgista prosessia. Jokainen vaihe vaikuttaa metallin lopulliseen puhtauteen ja fysikaaliseen laatuun. Seuraava kuvaus heijastaa hallitsevaa kaupallista reittiä Kiinassa -, joka on maailman suurin EMM-tuottajamaa -, joka käyttää raaka-aineena mangaanikarbonaattimalmia (rodokrosiittia).

Vaihe 1 - happoliuotus

Mangaanikarbonaattimalmi (MnCO₃, tyypillisesti 18–22 % Mn) murskataan, jauhetaan ja saatetaan reagoimaan rikkihapon kanssa sekoitettuissa liuotussäiliöissä. Reaktio - MnCO3 + H2SO4 → MnSO4 + CO2 + H2O - liuottaa mangaanin mangaanisulfaattina jättäen suurimman osan piipitoisesta kalvosta kiinteänä jäännöksenä. Oksidimalmit (MnO₂-pohjaiset) vaativat edeltävän pelkistyspaahtovaiheen liukenemattoman Mn(IV):n muuntamiseksi liukoiseksi Mn(II):ksi ennen uuttamista. Uuttoliete sakeutetaan ja suodatetaan raskaan liuoksen erottamiseksi rikastusjätteestä.

Vaihe 2 - Liuoksen puhdistus

Raaka mangaanisulfaattiliuos sisältää liuennutta rautaa, alumiinia, raskasmetalleja (Cu, Co, Ni, Zn) ja alkalisia{0}}maametalleja (Ca, Mg). Monivaiheinen puhdistus poistaa nämä: ensinnäkin pH:n säätö ammoniakilla tai kalkilla saostaa rautaa ja alumiinia hydroksideina; toiseksi sulfidisaostus (ammoniumsulfidia tai bariumsulfidia käyttäen) poistaa raskasmetalleja; Kolmanneksi fluori- tai karbonaattikäsittely vähentää kalsiumia ja magnesiumia. Jokaisen vaiheen jälkeen liuos suodatetaan. Kohde on kirkas, epäpuhtaus-laiha MnSO₄-liuos, joka soveltuu elektrolyysiin.

Vaihe 3 - Elektrolyysi (Electrowining)

Puhdistettu liuos syötetään kalvoelektrolyyttikennoihin. Ammoniumsulfaattia ((NH4)2SO4) lisätään tukielektrolyyttinä johtavuuden ja puskurin pH:n parantamiseksi. Pieni määrä seleenidioksidia (SeO₂) tai rikkidioksidia (SO₂) lisätään saostuslisäaineena - ilman sitä, virran hyötysuhde laskee jyrkästi ja katodikerrostumasta tulee epätasainen. Tasavirtaa käytetään: mangaani-ionit (Mn²⁺) pelkistyvät metalliksi mangaaniksi katodissa (ruostumaton teräs tai titaanilevy), kun taas happea kehittyy lyijy--seosanodissa. Kalvo estää mangaanikerrostuman uudelleen-hapettumisen. Tyypilliset käyttöolosuhteet: 35–42 astetta, katodin virrantiheys 350–450 A/m², kennojännite 4,5–5,5 V.

Vaihe 4 - Sadonkorjuu, pesu ja pakkaus

18–24 tunnin kerrostuksen jälkeen katodilevyt poistetaan kennoista. Mangaanimetallikerros (tyypillisesti 1–3 mm paksu) kuoritaan mekaanisesti -, jolloin saadaan epäsäännöllisiä hiutaleita, joissa on sileä puoli (katodipinta) ja toinen karhea, dendriittinen puoli (kasvupinta). Hiutaleet pestään kuumalla vedellä elektrolyyttijäämien poistamiseksi, kuivataan ja joko pakataan suoraan tai jauhetaan jauheeksi (100–325 mesh) tilauseritelmän mukaan. Vakiopakkaukset ovat 1 000 kg:n kudotut polypropeenista suursäkit, joissa on kosteudenkestävät sisävuoret. Teräsrumpuja on saatavana hienojakoisille jauheille.

Seleeni{0}}pohjainen lisäainereitti on edelleen hallitseva kaupallinen käytäntö luotettavan virtatehokkuutensa vuoksi (tyypillisesti 65–75 %). Seleeni-vapaa EMM -, joka on valmistettu SO₂--pohjaisilla tai orgaanisilla lisäainejärjestelmillä -, on kuitenkin vakiintunut markkinarakotuote asiakkaille, jotka tarvitsevat vähäisiä seleenijäämiä, erityisesti akku-materiaalien tuottajille ja korkealaatuisille-seosten valmistajille.

3. Puhtausasteet ja kemialliset tiedot

EMM myydään luokittain, jossa arvosanan nimi kertoominimimangaanipitoisuus. Kiinan teollisuusstandardi YB/T 051-2003 määrittelee neljän luokan puitteet. Kansainvälisessä kaupassa vallitsee kolme de facto markkinalaatua. Alla olevassa taulukossa on yhteenveto epäpuhtauksien enimmäismääristä, joihin hankintapäällikön tulee viitata eritelmää kirjoittaessaan.

Luokka Mn (min %) C (max %) S (enintään %) P (max %) Fe + Si + Se (max %) Tyypillinen käyttö
Mn99,7 99.7 0.04 0.05 0.005 0.205 Yleinen teräksen valmistus, 200-sarja ruostumaton, valimo
Mn99,8 99.8 0.03 0.04 0.005 0.15 Erikoiseokset, elektroniikka, magneettiset materiaalit
Mn99,9(korkea puhtaus) 99.9 0.02 0.03 0.003 0.08 Akku{0}}luokan esiaste, ilmailulejeeringit

Taulukko 1. Argus-standardin arviointiparametreihin ja Yhdysvaltain tullin päätökseen NY N275627 perustuvat EMM-luokan määritykset. Yksittäiset valmistajan vaatimukset voivat olla tiukemmat. Seleeni-vapaiden luokkien seleenipitoisuus on tyypillisesti pienempi tai yhtä suuri kuin 0,001 %, ja se voidaan määrittää erikseen. Kiinan teollisuusstandardi YB/T 051-2003 määrittelee kotimaassa käytettävän laatutason.

Hankintatarkoituksiin tärkein spesifikaatioyksityiskohta oneiotsikko Mn-prosentti - se on prosessissasi tärkein elementin epäpuhtauksien enimmäismäärä. Ruostumattoman teräksen tehdas voi sietää tavallista rikkiä, mutta tarvitsee tiiviin hiiltä; alumiiniseoksen valmistaja saattaa tarvita vähän rautaa; akku-materiaalinjalostaja saattaa vaatia sekä vähän seleeniä että vähän fosforia. Määritä aina elementit, joita tarvitset, ei vain Mn-minimi.

4. Tärkeimmät sovellukset eri toimialoilla

EMM-kulutusta ohjaa neljä pää{0}}käyttösegmenttiä, jotka on lueteltu alla likimääräisessä järjestyksessä maailmanlaajuisen määrän mukaan.

Sovellus Kuinka EMM:ää käytetään Miksi EMM Over FeMn
200-sarjan ruostumaton teräs Lisätty sulatteeseen austeniitin stabilointiaineena ja nikkelin korvikkeena. Lajit, kuten AISI 201 ja 202, sisältävät 5,5–7,5 % Mn. Alhaiset hiili- ja fosforipitoisuudet estävät herkistymistä ja raerajojen{0}}haurastumista. FeMn aiheuttaisi liikaa hiiltä näille laatuluokille.
300-sarja ja ruostumattomat erikoisteräkset Käytetään pienemmillä lisäysnopeuksilla (1–2 % Mn) hapettimena, rikinpoistoaineena ja lujuuden parantajana 304-, 316- ja duplex-laaduissa. Epäpuhtauksien valvonta. EMM lisää mangaania lisäämättä myös hiiltä, ​​fosforia tai piitä -, joista jokaisella on tiukka tekninen katto 300-sarjan luokissa.
Alumiiniseokset (3xxx-sarja) Lisätään alumiiniin juomatölkeissä, lämmönvaihtimissa ja autolevyissä käytettävien Al-Mn-seosten (AA3003, AA3004, AA3105) valmistukseen. Tyypillinen Mn-pitoisuus: 1,0–1,5 %. Rauta on valvottu epäpuhtaus alumiiniseoksissa. EMM sisältää vähemmän rautaa kuin FeMn mangaaniyksikköä kohden, mikä säilyttää lejeeringin korroosionkestävyyden ja muovattavuuden.
Akku{0}}Mangaanisulfaatti (HPMSM) EMM liuotetaan rikkihappoon, jolloin muodostuu erittäin -puhdasta mangaanisulfaattimonohydraattia (MnSO₄·H2O), joka on NCM (nikkeli-koboltti-mangaani) litium--ioniakkukatodien esiaste. EMM tarjoaa puhtaamman liukenemisraaka-aineen kuin mangaanimalmi, mikä vähentää puhdistustaakkaa. Seleeni-vapaa ja korkea-puhtaus (Mn99,9) suositaan tälle reitille.
Magneettiset materiaalit (Mn₃O4 / ferriitit) EMM on väliraaka-aine trimangaanitetraoksidin (Mn₃O4) valmistukseen, jota käytetään pehmeiden ferriittiytimien valmistukseen induktorien, muuntajien ja EMI:n vaimentamiseen. Tasainen epäpuhtausprofiili. Hivenmetallit, kuten Co, Ni ja Cu, vaikuttavat ferriitin magneettisiin ominaisuuksiin; EMM tarjoaa kapeat, toistettavat määritykset.

Taulukko 2. Ensisijaiset EMM-sovellukset. Suhteelliset volyymiarviot perustuvat IMnI:n ja toimialan kaupan tietoihin. 200-sarjan ruostumattoman teräksen segmentti muodostaa suurimman osan maailmanlaajuisesta EMM-kulutuksesta.

5. EMM vs. ferromangaani vs. EMD: vierekkäinen-vertailu-

Yksi yleisimmistä sekaannusten lähteistä mangaanin hankinnassa on ero EMM:n, ferromangaanin ja elektrolyyttisen mangaanidioksidin välillä. Alla olevassa taulukossa on viite, jonka avulla ostaja voi varmistaa, että he tilaavat oikean materiaalin.

Omaisuus EMM HC FeMn EMD
Kemiallinen identiteetti Elemental Mn metallia Fe-Mn-C -seos MnO₂ (mangaanidioksidi)
Mn-pitoisuus (paino-%) Suurempi tai yhtä suuri kuin 99,7 % 65–78% ~60–63 % (Mn-peruste)
Tuotantomenetelmä Hydrometallurginen sähkövoitto Upotettu kaariuuni (karboterminen pelkistys) Anodinen sähkösaostus MnSO₂:sta
Tärkeimmät epäpuhtaudet C, S, P, Fe, Si, Se (kukin pienempi tai yhtä suuri kuin 0,05 %) C ( pienempi tai yhtä suuri kuin 8 %), Si ( pienempi tai yhtä suuri kuin 2 %), P ( pienempi tai yhtä suuri kuin 0,30 %) Sulfaatti, kosteus, raskasmetallit
Fyysinen muoto Hiutaleet, jauheet, briketit Möykky, hienot, briketit Musta jauhe
Päämarkkinat Teräksen valmistus, metalliseokset, akut Hiiliteräs, valimo Kuivat{0}}kennon akun katodit
Noin hintapreemio (per Mn-yksikkö) 3–5× vs. HC FeMn Perustaso Eri markkinat - eivät ole suoraan vertailukelpoisia

Taulukko 3. Kolmen hankinnassa useimmin hämmennetyn mangaanimateriaalin vertailu. HC FeMn=korkea-hiiliferromangaani. Hintojen suhteellisuus on suuntaa-antava vuoden 2026 alussa ja vaihtelee markkinaolosuhteiden mukaan.

Päätössääntö on yksinkertainen: jos prosessisi hyväksyy 6–8 % hiiltä ja 15–25 % rautaa mangaanin ohella, ferromangaani on halvempi-vaihtoehto. Jos metalliseosspesifikaatiosi kieltää nämä elementit, EMM on tekninen vaatimus - ei premium-vaihtoehto vaan ainoa vaihtoehto.

6. Fyysinen muoto ja toimitusmuodot

EMM on saatavana kolmessa fyysisessä muodossa, joista jokainen sopii erilaisiin käsittely- ja ruokintajärjestelmiin.

Hiutaleet (vakio).Epäsäännöllisiä metallihiutaleita, paksuus noin 1–3 mm ja halkaisija 10–50 mm. Toinen pinta on sileä (katodi{5}}kosketinpuoli); toinen on karkea ja dendriittinen (kasvupuoli). Hiutaleet ovat muotoja, jotka tuotetaan suoraan elektrolyyttisellä prosessilla, ja ne muodostavat suurimman osan kaupallisesta toimituksesta. Ne soveltuvat suoraan uunin panostukseen ja seostukseen.

Jauhe (100-325 mesh).Hiutaleet jauhetaan ja seulotaan kontrolloituun hiukkaskokoon. Käytetään jauhemetallurgiassa, hitsauselektrodien pinnoitteissa ja kemiallisessa synteesissä, joissa vaaditaan nopeaa liukenemista. Pienemmät silmäkoot liukenevat nopeammin, mutta lisäävät pölyn-käsittelyvaatimuksia.

Briketit.Hiutaleet tai jauhe tiivistetty yhtenäisiksi muotoiksi (yleensä tyynyn -muotoinen, 30–60 mm). Briketit vähentävät pölyn muodostumista uunilatauksen aikana ja parantavat ruokinnan yhtenäisyyttä automatisoiduissa järjestelmissä. Tiheys ja sideainepitoisuus on ilmoitettava, jos brikettejä tarvitaan.

Vakiopakkaus on 1000 kg:n kudotut polypropeenista bulkkisäkit, joissa on polyeteenivuoraukset. Terästynnyreitä (200 L) käytetään hienojakoisille jauheille tai lähetyksille, joissa kosteussuojaus on kriittinen. Lavoja ja kutiste{5}}käärettä käytetään konttikuljetuksessa.

 

Usein kysytyt kysymykset

Mitä eroa on EMM:n ja ferromangaanin välillä?

EMM on puhdasta mangaanimetallia (suurempi tai yhtä suuri kuin 99,7 % Mn), jota tuotetaan elektrolyysillä. Ferromangaani (FeMn) on ferroseos, joka sisältää 65–80 % Mn:a sekä rautaa, hiiltä ja piitä, ja jota tuotetaan upokaariuuneissa. EMM valitaan, kun vaaditaan tiukkaa epäpuhtauksien -, erityisesti hiilen, fosforin ja rikin - hallintaa, kuten 300{12}}-sarjan ruostumattomassa teräksessä tai alumiiniseoksissa. FeMn:a käytetään silloin, kun rautapitoisuus on hyväksyttävä ja hinta on ensisijainen näkökohta, kuten hiiliteräksen hapettumisenestossa. EMM on tyypillisesti 3–5 kertaa kalliimpi Mn-yksikköä kohden kuin korkeahiilinen FeMn.

Onko elektrolyyttinen mangaani sama kuin elektrolyyttinen mangaanidioksidi (EMD)?

Ei. Ne ovat kemiallisesti ja toiminnallisesti erilaisia ​​materiaaleja. EMM (elektrolyyttinen mangaanimetalli) on alkuainemangaanimetalli - kemiallinen symboli Mn -, jonka puhtaus on suurempi tai yhtä suuri kuin 99,7 %. EMD (elektrolyyttinen mangaanidioksidi) on mangaanidioksidin - kemiallinen kaava MnO₂ -, jonka Mn-pitoisuus on noin 60–63 %. EMD on anodituote, jota käytetään lähes yksinomaan kuiva{11}}paristokatodeissa (alkali-, litium-, sinkki-{12}}hiili). EMM on katodituote, jota käytetään seosaineena teräksen valmistuksessa ja ei{14}}rautametallissa. Niitä valmistetaan erityyppisissä elektrolyyttikennoissa ja ne palvelevat täysin erilaisia ​​toimitusketjuja.

Mitä normaalit EMM-arvosanat (Mn99.7, Mn99.8, Mn99.9) tarkoittavat?

Lajin nimitys viittaa vähimmäismangaanipitoisuuteen painon mukaan. Mn99,7 takaa enemmän tai yhtä suuria kuin 99,7 % Mn ja epäpuhtauksia (C, S, P, Fe, Si, Se), joiden kokonaismäärä on pienempi tai yhtä suuri kuin 0,3 %. Mn99,8 takaa Suuremman tai yhtä suuren kuin 99,8 % Mn, tyypillisesti tiukemmat hiili- ( pienempi tai yhtä suuri kuin 0,03 %) ja rikkirajat ( pienempi tai yhtä suuri kuin 0,04 %). Mn99,9 on korkein puhtausaste (suurempi tai yhtä suuri kuin 99,9 % Mn) ja se on usein seleenitöntä; sitä käytetään ensisijaisesti akku{13}esiastesovelluksissa ja erikoiselektroniikassa. Erityiset epäpuhtauksien enimmäismäärät riippuvat sovellettavasta standardista - YB/T 051-2003 Kiinassa määrittelee laatukehyksen.

Miksi seleeniä käytetään EMM-tuotannossa, ja onko seleeni{0}}vapaita vaihtoehtoja?

Seleenidioksidia (SeO₂) lisätään elektrolyyttiin saostuksen apuaineena - se parantaa virran tehokkuutta ja tuottaa tasaisemman katodisaostuman. Ilman lisäainetta mangaanin kerrostaminen on tehotonta ja katodin pinta on epätasainen. Seleenistä tulee jäännös epäpuhtaudeksi lopullisessa metallissa (tyypillisesti<0.10% Se). For battery-grade and high-purity applications where selenium is undesirable, producers use alternative additives such as sulfur dioxide (SO₂) or organic compounds. Selenium-free EMM is available at a price premium and ZhenAn can supply both standard and low-Se grades on request.

Missä muodossa EMM yleensä toimitetaan?

EMM toimitetaan yleisimmin epäsäännöllisinä hiutaleina (1–3 mm paksu, 10–50 mm halkaisija) - muodossa, joka saadaan välittömästi katodikerrostuman poistamisen jälkeen. Toinen puoli on sileä (katodin kosketuspinta); toisessa on kiteinen, dendriittinen rakenne. Muita saatavilla olevia muotoja ovat hiutaleista jauhettu jauhe (100–325 mesh) jauhemetallurgiaan ja kemiallisiin sovelluksiin sekä briketit automatisoituun uuninsyöttöön. Vakiopakkaus on 1 000 kg:n suursäkkejä tai terästynnyreitä, joissa on kosteudenpitävä sisävuori.

Tarjoaako ZhenAn kolmannen osapuolen{0}}testausta EMM-lähetyksille?

Kyllä. Jokaiseen lähetykseen voidaan liittää myllytestitodistus (MTC), joka osoittaa Mn:n, C:n, S:n, P:n, Fe:n, Si:n ja Se:n todelliset kemialliset analyysit. ZhenAn järjestää myös riippumattoman kolmannen osapuolen{2}}tarkastuksen SGS:n, Bureau Veritaksen tai CCIC:n kautta ostajan pyynnöstä. Jokaisen tilauksen mukana toimitetaan alkuperätodistukset ja ISO 9001:2015 -vaatimustenmukaisuusasiakirjat.

 

modular-1
Lähde EMM suoraan ZhenAnista

Määritä luokkasi (Mn99,7 / Mn99,8 / Mn99,9), hiutalekoko tai jauheverkko, pakkaustavoite ja tavoitetilavuus. Palautamme tarjouksen myllytestin sertifikaatin parametrein 24 tunnin kuluessa.

Sähköposti:market@zanewmetal.com· WhatsApp: +86 155 1882 4805

 

 

 

👉 Ota yhteyttä ZhenAniin jo tänään saadaksesi ensiluokkaista elektrolyyttistä mangaania teollisiin tai akkusovelluksiin.

 

 

Viitteet

International Manganese Institute (IMnI) - "Electrolytic Manganese Metal (EMM)." https://www.manganese.org/en/electrolytic-manganese-metal-emm (käytetty 6.8.2026)

Argus Media - "Argus Non-Ferrous Markets Methodology", EMM Flake 99,7 % Mn -spesifikaatioparametrit. https://www.argusmedia.com/en/methodology (käytetty 2026-08-06)

Yhdysvaltain tulli- ja rajavartiolaitos - päätös NY N275627, elektrolyyttisen mangaanihiutaleen tariffiluokitus. https://www.customsmobile.com/rulings/docview?doc_id=NY N275627 (käytetty 6.8.2026)

Lu, J. et ai. (2016) - "Elektrolyyttinen mangaanimetallin tuotanto mangaanikarbonaattisaosta",Hydrometallurgia, 161, 45–53. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0304386X16300111 (käytetty 6.8.2026)

LSFerroalloy - "Electrolytic Manganese Metal (EMM): tekninen yleiskatsaus, jalostus ja teolliset käyttötarkoitukset." https://www.lsalloy.com/news/electrolytic-manganese-metal-emm-guide.html (käytetty 6.8.2026)

USGS Minerals Information - "Manganese Statistics and Information", vuosikatsaukset 2021–2026. https://www.usgs.gov/centers/national-minerals-informaatio-center/manganese-tilastot-ja-tiedot (käytetty 6.8.2026)

Argonnen kansallinen laboratorio - "Update of the Manganese Pathway in GREET 2021." https://greet.anl.gov/files/mn_update_2021 (käytetty 6.8.2026)

Kaikki laatuvaatimukset, epäpuhtausrajat ja tuotantotiedot tarkistettiin mainittujen lähteiden perusteella 6. elokuuta 2026 alkaen. Kiinalaista standardia YB/T 051-2003 kutsutaan kotimaiseksi laatukehykseksi; kansainvälisen kaupan eritelmät noudattavat Argus- ja tulliparametreja. Jos löydät virheen tästä asiakirjasta, ota meihin yhteyttä, jotta voimme tehdä korjauksen.