Ferrovanadiumin hintaraportti, 26. lokakuuta 2026: FeV50- ja FeV80-kaupankäyntitasot
Ferrovanadiumin kauppa pysyi vakaana 26. lokakuuta 2026 arvioitaessa, ja molempien luokkien valtavirran transaktioalueet pysyivät ennallaan edellisestä lukemasta. Molempien laatujen noteerauksia leikattiin, kun taas suuren tehtaan FeV50 pysyi sekä transaktio- että noteeraustasolla. Alla oleva taulukko kirjaa julkaistut vaihteluvälit sellaisenaan, kullekin riville ilmoitetun maksuperusteen mukaisesti.
Nykyinen Ferrovanadiumin hinta

Taulukko 1. Ferrovanadiumin valtavirran hinnat, 26. lokakuuta 2026 (10 000 RMB/t, sisältäen verot)
Laajuus: FeV50:n, FeV80:n ja suuren tehtaan FeV50:n yleiset tapahtuma- ja valtavirran tarjousalueet, julkaistu 26.10.2026.
| Luokka | Markkinasegmentti | Päävirtakauppa | Valtavirran lainaus | Muuttaa | Maksuperuste |
|---|---|---|---|---|---|
| Ferrovanadium FeV50 | Valtavirta | 8 - 8.1 | 8.1 - 8.2 | Lainaus alas 0,1; kauppa ennallaan | Hyväksymislasku, sisältää verot |
| Ferrovanadium FeV80 | Valtavirta | 12.8 - 12.96 | 12.96 - 13.12 | Lainaus alas 0,16; kauppa ennallaan | Hyväksymislasku, sisältää verot |
| Ferrovanadium FeV50, suuri kasvi | Suuri kasvi | 8.4 - 8.5 | 8.4 - 8.6 | Muuttumaton | Käteinen, sisältäen verot |
Huomautus yksiköistä ja maksuperusteista.Taulukon yksikkö on 10 000 RMB/tonni, joka on lähteen arvioinnissa käytetty yksikkö. Uudelleen laskettuna RMB/tonni, FeV50:n valtavirran transaktioalue on 80 000–81 000 RMB/tonni ja sen hinta-alue on 81 000–82 000 RMB/tonni. FeV80:n valtavirran transaktioalue on 128 000 - 129 600 RMB tonnilta ja sen tarjousalue on 129 600 - 131 200 RMB tonnilta. Suuren tehtaan FeV50 lukee 84 000 - 85 000 RMB tonnilta liiketoimien osalta ja 84 000 - 86 000 RMB tonnilta tarjousten osalta. Samassa yksikössä liike 0,1 vastaa 1 000 RMB:tä tonnilta ja liike 0,16 vastaa 1 600 RMB:tä tonnilta.
Mitä maksuperuste tarkoittaa.Hyväksymislaskuhinta ratkaistaan pankkiakseptilla, ja noteerattu taso sisältää jo sen rahoituskustannukset; käteishinta maksetaan maksun yhteydessä, eikä siitä aiheudu vetokuluja. Molemmat on ilmoitettu veroineen. Koska nämä kaksi reittiä eivät ole keskenään vaihdettavissa, yhdellä perusteella julkaistua vaihteluväliä ei pitäisi luokitella toisella perusteella julkaistuun vaihteluväliin ilman, että selvityskustannuksia normalisoidaan. Tässä numerossa kaksi valtavirtaluokkaa julkaistaan hyväksymisperusteella ja suurten tehtaiden rivi kassaperusteisesti.
Ferrovanadiumin hintatrendi vs. edellinen
Tälle päivämäärälle on tallennettu vain kaksi liikettä, ja molemmat ovat lainauksen puolella. FeV50:n valtavirran noteeraus helpotti 0,1:llä ja nousi julkaistuun vaihteluväliin 8,1-8,2. FeV80:n valtavirran noteeraus laski 0,16:lla ja nousi julkaistuun vaihteluväliin 12,96-13,12. Kauppapuolella mikään ei muuttunut: FeV50 pysyi 8–8,1 ja FeV80 12,8–12,96. Suuren tehtaan FeV50-linja pysyi ennallaan molemmilla puolilla, 8,4-8,5 transaktioiden ja 8,4-8,6 noteerausten osalta.
Lue selkeästi, levy osoittaa, että tarjouksia leikattiin, kun tehty liiketoiminta pysyi ennallaan, ja suuri kasvitaso seisoo paikallaan molemmilla puolilla. Tämä on kuvaus tämän päivämäärän julkaistuista luvuista eikä mitään muuta; tässä ei käytetä aikaisempaa tai myöhempää arviointia, eikä yhdestä lukemisesta päätetä eteenpäin suuntaa.
Arvosana ja markkinakonteksti
Vanadiini tulee teräkseen mikroseosaineena, mikä lisää lujuutta ja sitkeyttä vanadiinikarbonitridien saostumisen kautta kuumatyöstön ja lämpökäsittelyn aikana. Tämän lisäyksen vakiooperaattori onferrovanadium, rauta-vanadiinin perusseos, jota myydään vanadiinipitoisuuden eikä seoksen painon mukaan, minkä vuoksi ostajat vertailevat tarjouksia vanadiiniyksikön perusteella pelkän tonnihinnan sijaan.
FeV50 istuu noin puoliksi vanadiinia ja puoliksi rautakantajaa, ja se on työhevoslaatu hiili- ja niukkaseosteisen teräksen valmistukseen: rakenneosat, raudoitus, taontamassa, jousi- ja työkaluteräkset sekä yleinen luja niukkaseosteinen työ. Sitä ostetaan normaaleissa tonnimäärissä, se liukenee helposti kauhassa ja sopii toimintoihin, joiden jäännös- ja epäpuhtausrajat jättävät tilaa ylimääräiselle kantajamassalle.
FeV80 sisältää noin neljä viidesosaa vanadiinia. Vetovoima ei ole eri metalli, se on pienempi panos: samoihin vanadiiniyksiköihin ostaja lisää paljon vähemmän rautaa, hiiltä ja piitä, millä on merkitystä korkeaseos- ja erikoissulatuksessa, hitsaustarvikkeissa ja kun lämpö on niin pieni, että kantoainemassa vääristää analyysiä. Tämä toinen luokka ostetaan yleensä pienempinä erinä tiukempia eritelmiä vastaan.
Kaksi rakenteellista seikkaa muokkaavat sitä, miten näitä hintoja tulee lukea. Ensimmäinen on jako valtavirran ja suurten laitosten tarjonnan välillä: kaksi riviä julkaistaan erikseen ja niillä on erilaiset selvitysperusteet, joten niitä on luettava erillisinä sarjoina eikä yhtenä markkinatasona. Toinen on selvitys: hyväksymislasku- ja käteisehdot ovat molemmat vakiona näillä markkinoilla, ja ne molemmat noteerataan erikseen sen sijaan, että ne nettoutetaan yhdeksi numeroksi.
FeV50 vs FeV80: vertailu
| Ulottuvuus | Ferrovanadium FeV50 | Ferrovanadium FeV80 |
|---|---|---|
| Vanadiinipitoisuus | Nimellinen 50 prosenttia vanadiinia, tasapaino rautakantaja; tarkat rajat ostospesifikaatiota kohti | Nimellinen 80 prosenttia vanadiinia, tasapaino rautakantaja; tarkat rajat ostospesifikaatiota kohti |
| Hiili- ja epäpuhtauskuorma | Suurempi hiilen, piin ja kantoaineen massa toimitetaan vanadiiniyksikköä kohti | Vähemmän epäpuhtauksia ja kantajakuormitusta vanadiiniyksikköä kohti, mikä on tärkein syy, miksi ostajat maksavat siitä |
| Tyypillisiä terässovelluksia | Rakenne- ja raudoitusteräs, taontamassa, jousi- ja työkaluteräs, yleislujuus niukkaseosteiset teräslajit | Korkeaseosteiset teräkset ja erikoisteräkset, hitsaustarvikkeet, superseos- ja titaaniseossyöttö, pienet kuumennukset tiukoilla jäännösrajoilla |
| 26.10.2026 tarjousvalikoima | 8,1–8,2 (10 000 RMB/mt), eli 81 000–82 000 RMB/tonni | 12,96–13,12 (10 000 RMB/t), eli 129 600–131 200 RMB/tonni |
| 26.10.2026 tapahtumavalikoima | 8–8,1 (10 000 RMB/t), eli 80 000–81 000 RMB/tonni | 12,8–12,96 (10 000 RMB/mt), eli 128 000–129 600 RMB/tonni |
| Selvitysperuste julkaisi tämän numeron | Hyväksymislasku, sisältää verot | Hyväksymislasku, sisältää verot |
| Suhde FeV50:een samalla lainauspuolella | Perustaso, 1,00 | 1,60 kertaa FeV50-taso tarjousalueen molemmissa päissä |
| Ostokavio | Säännöllinen tonnimäärä suhteessa vuosi- tai neljännesvuosittaiseen kehykseen | Pienemmät, spesifikaatioihin perustuvat erät, joissa usein sovitaan eräkohtaisesti |
Suhderivi on ostajalle hyödyllisin rivi, ja se on puhdasta aritmetiikkaa yllä olevissa kuvissa. Jakamalla FeV80-noteeraus FeV50-hinnalla saadaan 12,96 / 8,1 ja 13,12 / 8,2, ja molemmat tulevat 1,6:ksi; tapahtumaalueet jakautuvat samalla tavalla, 12,8 / 8,0 ja 12,96 / 8,1, jälleen 1,6. Joten näiden kahden lajin välinen kauppa on kiinteä 1,6:1 julkaistuilla alueilla, mikä on täsmälleen nimellisen vanadiinipitoisuuden suhde, 80 jaettuna 50:llä. Tämä on syytä tietää, koska se tarkoittaa, että laatujen välinen palkkio on aritmeettinen eikä niukkuuden arviointi, ja koska näiden kahden laadun tonnikohtainen vertailu ei kerro melkein mitään, ennen kuin se on muunnettu vandiumiksi. Koska suhde pätee molempien vaihteluvälien molemmissa päissä tänä päivänä, ostaja voi arvostaa FeV80-tarjouksen FeV50-tarjoukseen yksinkertaisesti käyttämällä 1,6; poikkeama tästä luvusta on se osa tarjouksesta, joka vaatii selitystä. Tuotesivut kohteelleferro vanadiini 50jaFeV80esittää kaksi eritelmää vierekkäin.
Mitä ostajien tulee tarkistaa ennen Ferrovanadiumin tilaamista
- Arvosana ja täydellinen erittely.Sovi vanadiinipitoisuuden perusteet, hiili- ja piirajat, mitoitus tai palakoko ja pakkaus, sillä lajikkeen nimi jättää kaikki neljä auki.
- Hinta perustuu kirjallisesti.Ilmoita, onko luku tapahtuma- vai tarjoustaso, vastaanottolasku vai käteinen ja verot sisältävä, ja säilytä sitten sama peruste neuvottelujen ajan.
- Määritys ja dokumentaatio.Pyydä analyysitodistus erää kohti, kysy, miten näyte on otettu, ja harkitse riippumatonta tarkastusta arvokkaalle erälle sen sijaan, että luottaisit yhteen talon sisäiseen tulokseen.
- Normalisoitu vertailu.Muunna jokainen tarjous kiloa kohden vanadiinia omalla palautusoletuksellasi ennen toimittajien luokittelua, kuten on kuvattuferrovanadiumyleiskuvaussivu.
- Erin johdonmukaisuus eri toimituksissa.Jos lämmöllä on väliä, kysy tuleeko koko määrä yhdestä erästä ja miten jaettu lähetys dokumentoidaan.
- Toimitus- ja sopimusmekaniikka.Korjaa toimitusikkuna, määrätoleranssi, tarkastusoikeudet ja lähetyksen mukana kulkevat asiakirjat sekä vahvista toimitusperuste ennen hinnan lukitsemista.
FAQ
Pitäisikö minun ostaa ferro vanadiini 50 vai FeV80?
Aloita syöttämäsi teräksen tai seoksen spesifikaatioista. Ferro vanadiini 50 on yleiskäyttöinen laatu: se sopii useimpiin hiili- ja niukkaseosteisen teräksen valmistukseen, jossa jäännösrajat ovat kohtuulliset ja lisäys tehdään normaalitonnimäärässä. FeV80 kantaa noin 80 prosenttia vanadiinia, joten se toimittaa samat vanadiiniyksiköt pienemmällä varausmassalla ja pienemmällä hiilen, piin ja muiden kantajaelementtien kuormalla; se on tavallinen valinta, kun tiukemmat epäpuhtausrajat, pienemmät lisäykset tai korkea seos- ja erikoissulatus tekevät kantoainemassasta todellisen rajoitteen. Jos rajasi ovat maltilliset ja metallitonnikohtainen hinta on pääasiallinen tekijä, FeV50 on yleensä riittävä; Jos taistelet jäännösrajoja vastaan tai sulat pieniä lämpöjä, hinnoittele molemmat lajikkeet vanadiinipitoisuuden perusteella ennen päätöksen tekemistä.
Miten ferrovanadiumin hyväksymislasku- ja käteishinnat eroavat toisistaan?
Ne ovat kaksi asutusreittiä, eivät kahta laatutasoa. Hyväksymislaskuhinta ratkaistaan pankin hyväksymisvekselellä, joten myyjä maksaa diskonttauskulut ja tarjottu taso jo heijastaa sitä; käteishinta maksetaan maksun yhteydessä, joten siitä ei aiheudu vetokuluja. Molemmat noteerataan yleensä veroineen. Ostajan käytännön sääntö on vertailla samanlaista samankaltaiseen: hyväksymisperusteisesti julkaistu valikoima ei ole suoraan verrattavissa kassaperusteisesti julkaistuun valikoimaan, koska niiden välinen ero on rahoituskustannus eikä metallipreemio. Tässä numerossa valtavirran FeV50 ja FeV80 julkaistaan hyväksymisperusteella, kun taas suurten tehtaiden FeV50 julkaistaan kassaperusteisesti, joten kolme riviä on normalisoitava ennen kuin ne voidaan luokitella kustannusten mukaan.
Miksi suuren tehtaan FeV50 mainitaan valtavirran FeV50:n yläpuolella 26. lokakuuta 2026?
Kuten julkaistu 26. lokakuuta 2026, suuren tehtaan FeV50-noteeraus on 8,4-8,6 verrattuna yleiseen FeV50-noteeraukseen 8,1-8,2 ja tapahtumarivit 8,4-8,5 ja 8-8,1. Nämä kaksi riviä eivät ole vertailukelpoisia, koska suuren tehtaan FeV50 tässä taulukossa on noteerattu käteisellä ja verot mukaan lukien, kun taas tavanomaisen FeV50 on noteerattu hyväksymisperusteella ja verot mukaan lukien. Julkaistua eroa ei siksi voida lukea suoraan laatupreemioksi. Vahvista kunkin tarjouksen spesifikaatio, maksuehdot, toimitusperuste ja analyysi ja normalisoi sitten molemmat samaan ratkaisuperusteeseen ennen kuin asetat ne paremmuusjärjestykseen.
Mitä tulee varmistaa ennen ferrovanadium-tilauksen tekemistä?
Suurin osa kaupallisista riskeistä sisältää neljä tuotetta. Ensinnäkin laatu ja täydellinen eritelmä: vanadiinipitoisuuden perusta, hiili- ja piirajat, mitoitus ja pakkaus. Toiseksi hintaperuste: onko luku tapahtuma- vai tarjoustaso, hyväksyntä vai käteinen ja verot sisältävä. Kolmanneksi määritys ja dokumentaatio: analyysitodistus erää kohti, sen taustalla oleva näytteenottomenetelmä ja se, onko kolmannen osapuolen tarkastus oikeutettu arvokkaalle erälle. Neljänneksi sopimusmekaniikka: toimitusikkuna, määrätoleranssi, tarkastusoikeudet ja asiakirjat, jotka on kuljetettava jokaisen lähetyksen mukana. Näiden neljän kirjallinen saaminen ennen tilausta poistaa suurimman osan mahdollisesta riita-asioista myöhemmin.
Key Takeaways
- Mainstream FeV50 pysyi 8–8,1 tapahtumissa 26. lokakuuta 2026, ja sen hintaa leikattiin 0,1–8,1–8,2.
- Mainstream FeV80 pysyi transaktioissa 12,8-12,96 ja sen noteeraus leikattiin 0,16-12,96-13,12.
- Suuren tehtaan FeV50 pysyi ennallaan molemmilla puolilla 8,4 - 8,5 transaktioiden osalta ja 8,4 - 8,6 noteerausten osalta kassaperusteisesti.
- Vain kaksi lainausriviä liikkuivat tässä numerossa; liiketoimet ja suurten tehtaiden taso pysyivät ennallaan.
- Kaksi valtavirtaluokkaa noteerataan hyväksymisperusteella ja suurten tehtaiden rivi kassaperusteisesti, joten kolme riviä eivät ole suoraan vertailukelpoisia ilman normalisointia.
Hanki räätälöity tarjous
Lähetä tarvitsemasi luokka, määrä, pakkaus- ja toimitusperusteet, niin palaamme tarjouksen, joka perustuu määrityksiäsi yleisen listahinnan sijaan. Ota meihin yhteyttäWhatsApp: +86 15518824805taiSähköposti: market@zanewmetal.com.

