Ferromangaanin hintaraportti, 26. lokakuuta 2026: Ferromangaanin tarjoukset pysyvät tasaisina kaikissa luokissa
Ferromangaanin hinnat pysyivät ennallaan kaikissa luokissa ja jokaisella tarjousalueella 26.10.2026 tehdyssä arvioinnissa. Korkeahiilinen, masuuni-, keski- ja vähähiilinen ferromangaani säilyttivät kaikki aiemmat tasot, eikä muutossarakkeessa näy liikettä millään taulukon rivillä. Ostajille käytännön viesti on, että tämä on tasainen, täysin noteerattu markkina ja että laatuvalikoima, fosforin ryhmittely ja toimitusetäisyys, ei päivittäinen hintasuunta, määräävät tonnin hinnan.
Nykyinen ferromangaanin hinta
Alla olevissa taulukoissa toistetaan 26. lokakuuta 2026 suoritettu arviointi rivi riviltä, ensin luokittain ja sitten alueittain. Hiilipitoiset arvot noteerataan tuotanto- tai kauppa-alueittain. Keski- ja vähähiiliset arvot ilmoitetaan alueittain ja, jos lähde erottaa ne, fosforiryhmittäin.
Taulukko 1. Hiilipitoinen ferromangaani FeMn65C7.0 - Hinta alueittain
CNY/mt, vapaasti tehtaalla, käteinen, sisältää verot. Vain viitteeksi.
| Alue | Fosfori | Hinta (CNY/mt) | Muuttaa |
|---|---|---|---|
| Guangxi | P<0.2 | 5,000–5,050 | -- |
| Shanxi | P<0.2 | 5,250–5,300 | -- |
| Sisä-Mongolia | P<0.2 | 5,100 | -- |
| Jiangsu | P<0.2 | 5,400–5,500 | -- |
| Shandong | P<0.2 | 5,250–5,300 | -- |
| Shanghai | P<0.2 | 5,400–5,500 | -- |
| Tianjin | P<0.2 | 5,400–5,500 | -- |

Taulukko 2. Hiilipitoinen ferromangaani FeMn75C7.0 - Hinta alueittain
CNY/mt, vapaasti tehtaalla, käteinen, sisältää verot. Vain viitteeksi.
| Alue | Fosfori | Hinta (CNY/mt) | Muuttaa |
|---|---|---|---|
| Yunnan | P<0.2 | 5,800–5,850 | -- |
| Guangxi | P<0.25 | 5,750–5,850 | -- |
| Sisä-Mongolia | P<0.25 | 5,600 | -- |
| Zhejiang | P<0.25 and P<0.15 both quoted | 6,000–6,100 | -- |
| Shanghai | P<0.25 | 6,000–6,100 | -- |
Taulukko 3. Masuuniferromangaani FeMn65C7.0 - kansallinen tarjous
CNY/mt, vapaasti tehtaalla, käteinen, sisältää verot. Vain viitteeksi.
| Tuote | Reitti | Hinta (CNY/mt) | Muuttaa |
|---|---|---|---|
| Masuuniferromangaani FeMn65C7.0 | Masuuni | 5,350 | -- |
Lähdetaulukko ei liitä aluetta tälle riville, joten se esitetään tässä masuunireitin kansallisena tarjouksena eikä aluehintana.
Taulukko 4. Keskihiilinen ferromangaani FeMn75C2.0 - Hinta alueen ja fosforiryhmän mukaan
CNY/mt, vapaasti tehtaalla, käteinen, sisältää verot. Vain viitteeksi.
| Alue | Fosfori | Hinta (CNY/mt) | Muuttaa |
|---|---|---|---|
| Guizhou | P<0.25 | 7,600–7,700 | -- |
| Guangxi | P<0.25 | 7,800–7,900 | -- |
| Hunan | P<0.25 | 7,700–7,800 | -- |
| Henan | P<0.25 | 7,600–7,700 | -- |
| Sisä-Mongolia | P<0.25 | 7,700–7,800 | -- |
| Zhejiang | P<0.2 | 7,900–8,000 | -- |
Taulukko 5. Vähähiilinen ferromangaani FeMn80C0,7 ja FeMn80C0.4 - Hinta alueittain ja fosforiryhmittäin
CNY/mt, vapaasti tehtaalla, käteinen, sisältää verot. Vain viitteeksi.
| Luokka | Fosforiryhmä | Alue | Hinta (CNY/mt) | Muuttaa |
|---|---|---|---|---|
| FeMn80C0,7 | Ryhmä 2 | Guizhou | 9,600–9,700 | -- |
| FeMn80C0,7 | Ryhmä 2 | Hunan | 9,600–9,700 | -- |
| FeMn80C0,7 | Ryhmä 2 | Shanxi | 9,600–9,700 | -- |
| FeMn80C0,7 | Ryhmä 1 | Guizhou | 9,700–9,800 | -- |
| FeMn80C0,4 | Ryhmä 2 | Hunan | 9,900–10,000 | -- |
| FeMn80C0,4 | Ryhmä 1 | Hunan | 10,000–10,100 | -- |
| FeMn80C0,4 | Ryhmä 1 | Henan | 10,000–10,100 | -- |
Huom.Kaikki luvut ovat junia tonnia kohden, vapaasti tehtaalla, käteinen, sisältäen verot, ja ne ovat vain viitteellisiä. Muutos, jossa on merkintä "--", tarkoittaa, että tarjous ei ole muuttunut edellisestä arvioinnista. Fosforiryhmät noudattavat lähdesopimusta: ryhmä 1 on tiukempi fosforialue tietylle lajille ja ryhmä 2 standardialue, minkä vuoksi yhdessä lajissa voi olla kaksi eri hintaa. FeMn65C7.0:lle lähdetaulukossa ei ole lainauksia Sichuanista, Guizhousta, Henanista tai Liaoningista, joten tässä ei näytetä lukuja kyseisistä alueista.
Ferromangaanin hintakehitys vs. edellinen
26. lokakuuta 2026 tehdyssä arvioinnissa ei raportoida yhtään muutosta yhdelläkään rivillä: jokaisessa lainauksessa jokaisessa yllä olevassa taulukossa on sama "--"-merkki. Korkeahiilinen FeMn65C7.0 pysyy ennallaan kaikilla seitsemällä lainausalueellaan Guangxista 5 000–5 050 Sisä-Mongoliaan 5 100 5 400–5 500 Jiangsussa, Shanghaissa ja Tianjinissa. Korkeahiilinen FeMn75C7.0 on samoin ennallaan Yunnanissa, Guangxissa, Sisä-Mongoliassa, Zhejiangissa ja Shanghaissa, ja masuunin FeMn65C7.0 linja on 5 350. Keskihiiliset FeMn75C2.0-linjat Guizhoussa, Guangxissa, Hunanissa, Henanissa, Sisä-Mongoliassa ja Zhejiangissa ovat kaikki vakaita, samoin kuin kaikki vähähiiliset FeMn80C0.7- ja FeMn80C0.4-linjat Guizhoussa, Hunanissa, Shanxissa ja Henanissa.
Käytännössä tämä tarkoittaa markkinoita, joilla ei ole nousevaa tai alaspäin painetta näkyvissä arvioiduissa noteerauksissa. Koska muutossarake on tasainen kaikkialla, ostajilla ei ole tässä taulukossa perusteita lukea lyhytaikaista suuntasignaalia, eikä myyjillä ole perusteita vaatia sellaista. Hyödyllinen vertailu tällä viikolla on pikemminkin vaakasuora kuin pystysuora: ero halvimman ja kalleimman alueen välillä samalla arvosanalla ja kuilu vierekkäisten luokkien välillä, jotka molemmat ovat ennallaan, mutta silti suuria.
Arvosana ja markkinakonteksti
Ferromangaani on työhevosmangaanilisä teräksen valmistukseen, ja tämän taulukon arvot sijaitsevat neljässä eri pisteessä hiiliasteikolla. Hiilipitoinen ferromangaani, joka on merkitty FeMn65C7.0:lla ja FeMn75C7.0:lla, sisältää noin seitsemän prosenttia hiiltä laatumerkinnässä ja on määrätuote, jota käytetään tavallisen teräksen hapettumisenestoon ja mangaanin seostukseen. Masuunin FeMn65C7.0 on sama hiilitaso, joka syntyy masuunin reitin kautta, ja se on ilmoitettu yhtenä kansallisena lukuna eikä alueittain. Keskihiilisen FeMn75C2.0:ssa on kaksi prosenttia hiiltä, ja sitä käytetään silloin, kun teräslaji tarvitsee mangaania ilman korkeahiilisen tuotteen hiilikuormaa. Vähähiilinen FeMn80C0,7 ja FeMn80C0,4, vastaavasti 0,7 ja 0,4 prosenttia hiiltä, ovat hintaportaiden huipulla.
Fosfori on toinen akseli, joka muokkaa näitä markkinoita. Yhdessä luokassa tiukempi fosforiraja määrää korkeamman hinnan, mikä näkyy vähähiilisessä taulukossa: FeMn80C0.7 ryhmässä 1 noteerataan korkeammalla tasolla kuin sama laatu ryhmässä 2 samalla alueella, ja FeMn80C0.4 ryhmässä 1 on FeMn80C0.4 yläpuolella FeMn80C0.4 ryhmässä 2M Fen7-car 2M. alueet: P<0.2 quotation in Zhejiang sits at 7,900–8,000, above the P<0.25 quotations elsewhere in the table. Buyers who need a tight phosphorus specification should therefore expect to pay for it within whichever grade they choose, and should compare like with like when they compare regions.
Alueellinen tarjontarakenne selittää muun eron. FeMn65C7.0-taulukko kattaa seitsemän erillistä lainauspaikkaa, ja ero alimman linjan, Guangxin (5 000–5 050) ja korkeimman kaistan (5 400–5 500) välillä Jiangsussa, Shanghaissa ja Tianjinissa, on suoraviivainen maantieteellinen kuilu itäisen kulutuksen ja itäisen tuotantoalueen välillä. Sisä-Mongolia ja Shanxi ja Shandong ovat klusterin keskellä 5 100 ja 5 250–5 300. Taulukossa FeMn75C7.0 näkyy sama maantiede korkeammalla hiili-mangaanitasolla: Sisä-Mongolia on alin viiva 5 600:ssa, Yunnan ja Guangxi ovat 5 750–5 850 ja Zhejiang ja Shanghai ovat taulukon kärjessä 6 000–6 100. Keskihiilinen FeMn75C2.0 noteerataan kuudessa paikassa, Guizhoun ja Henanin ollessa P:n alimmassa päässä<0.25 range at 7,600–7,700 and Guangxi and Zhejiang at the top. Low-carbon supply in the assessed table is concentrated: FeMn80C0.7 is quoted from Guizhou, Hunan and Shanxi, and FeMn80C0.4 from Hunan and Henan only.
Täydelliset tuotespesifikaatiot kustakin näistä luokista on kohdassakorkeahiilinen ferromangaanisivu,keskihiilinen ferromangaanisivu javähähiilinen ferromangaanisivu; ostajat, jotka tarvitsevat myös mangaani-pii-yhdistelmää, voivat tarkistaasilikomangaani.
High-Carbon vs Medium-Carbon vs Low-Carbon ferromangaani
Kolme perhettä eivät ole keskenään vaihdettavissa, ja 26.10.2026 taulukosta käy selväksi hintaseuraus. Alla olevassa vertailussa käytetään tässä arvioinnissa vain arvosanoja ja lainauksia.
| Ulottuvuus | Korkeahiilinen ferromangaani | Keskihiilipitoinen ferromangaani | Vähähiilinen ferromangaani |
|---|---|---|---|
| Hiilipitoisuus (luokkakoodia kohti) | C7,0, noin seitsemän prosenttia hiiltä | C2,0, kaksi prosenttia hiiltä | C0,7 ja C0,4, alle yhden prosentin hiiltä |
| Grades lainasi tätä kysymystä | FeMn65C7.0, FeMn75C7.0 | FeMn75C2.0 | FeMn80C0,7, FeMn80C0,4 |
| Mangaanipitoisuus (luokkakoodia kohti) | 65 prosenttia ja 75 prosenttia | 75 prosenttia | 80 prosenttia |
| Fosforiryhmä lainattu | P<0.2 (FeMn65C7.0); P<0.2, P<0.25 and P<0.15 (FeMn75C7.0) | P<0.25 by region; P<0.2 in Zhejiang | Ryhmät 1 ja ryhmä 2, lainataan erikseen |
| Hintaluokka tässä numerossa (CNY/mt) | 5 000–6 100, plus 5 350 masuunilinjalle | 7,600–8,000 | 9,600–10,100 |
| Tämän ongelman lainaavien alueiden määrä | Seitsemän FeMn65C7.0:lle, viisi FeMn75C7.0:lle | Kuusi | Neljä alue- ja luokkayhdistelmää |
| Tyypillinen sovellusfokus | Bulkkiteräksen hapettumisenesto ja mangaanin seostus | Teräslaadut, jotka tarvitsevat mangaania tiukemmalla hiilenhallinnassa | Vähähiiliset ja erikoisteräslajit, joissa hiilen imeytyminen tulee minimoida |
Perheiden välinen ero on taulukon tärkein yksittäinen tosiasia. Kolme sarjaa eivät mene päällekkäin ollenkaan: korkeahiilinen huippu alkaa 6 100:sta, keskihiilinen alkaa 7 600:sta ja keskihiilinen huippu alkaa 8 000, kun taas vähähiilinen alkaa 9 600:sta. Masuunilinja on koko arvioinnin pienin yksittäinen luku, 5 350. Hiilipitoisuuksissa siirtyminen FeMn65C7.0:sta FeMn75C7.0:aan nostaa sekä mangaanipitoisuutta että hintaa. FeMn75C7.0:n vaihteluväli on 5600–6100, kun taas FeMn65C7.0:n arvo on 5000–5500.
Mitä ostajien tulee tarkistaa ennen ferromangaanin tilaamista
Tasainen hintasarake ei tee tilauksesta yksinkertaista, koska suurin osa ferromangaaniostoksen riskeistä on hintalinjan ulkopuolella. Alla oleva tarkistuslista noudattaa itse taulukon rakennetta.
- Laatu ja hiilitaso.Vahvista tarkka laatukoodi, esimerkiksi FeMn65C7.0 tai FeMn80C0.4, ja sen sisältämä hiilipitoisuus. Spesifikaatio, jossa nimetään vain "ferromangaani", jättää toimittajan vapaasti lainaamaan mitä tahansa tikkaiden kohtaa välillä 5 000 - 10 100.
- Fosforin raja ja ryhmä.Ilmoita fosforin raja selvästi, P<0.2 or P<0.25 for high and medium carbon, and group 1 or group 2 for low carbon. Because one grade can carry two prices depending on group, an unstated phosphorus requirement is an unpriced requirement.
- Hintaperuste.Määritä, onko tarjous vapaasti tehtaalla, sisältäen käteisen ja verot, kuten tämän taulukon jokainen rivi on, tai onko tarjous toimitettu. Ero vapaasti tehtaalla -hinnan ja toimitetun hinnoittelun välillä on erillinen ja usein suurempi kuin taulukon alueellinen ero.
- Alue ja logistiikka.Yhdistä tarjousalue toimituspisteeseen. Sama FeMn65C7.0 arvosana on Guangxissa 5 000–5 050 ja Jiangsussa, Shanghaissa ja Tianjinissa 5 400–5 500, joten rahti, kauttakulkuaika ja satama- tai varastokäsittely kuuluvat kaikki laskeutumiskustannusten vertailuun.
- Määrä, koko ja pakkaus.Vahvista tonnimäärä, pala tai murskattu kokoalue ja pakkausmuoto, koska nämä muuttavat käsittelykustannuksia eivätkä näy tonnihinnassa.
- Analyysi ja sertifiointi.Pyydä todellisen erän kemiallista analyysiä, joka kattaa mangaanin, hiilen, fosforin ja rikin, sen sijaan, että luottaisit pelkkään laatukoodiin.
- Maksu- ja toimitusehdot.Sovi maksuväline, toimitusikkuna ja tarkastusperuste kirjallisesti ennen hinnan vahvistamista.
FAQ
Mikä ferromangaanilaatu minun pitäisi valita: korkeahiilinen, keskihiilinen vai vähähiilinen?
Valitse valmistamasi teräksen hiilibudjetin mukaan. Korkeahiilinen FeMn65C7.0 tai FeMn75C7.0 on normaali valinta bulkkihapetuksen poistamiseen ja mangaanin seostukseen, jossa hiilikuorma on hyväksyttävä. Keskihiilinen FeMn75C2.0 on tarkoitettu laaduille, jotka tarvitsevat mangaania tiukemman hiilenhallinnan kanssa, ja vähähiiliset FeMn80C0.7 tai FeMn80C0.4 on tarkoitettu vähähiiliselle ja erikoisteräkselle, jossa hiilen imeytyminen on minimoitava. 26.10.2026 taulukossa kolme perhettä on noteerattu selkeästi erotetuilla bändeillä, joten valinta on ensin metallurginen ja sekunti kustannus.
Mitä eroa on ferromangaanin fosforiryhmän 1 ja ryhmän 2 välillä?
Ryhmä 1 on tiukempi fosforialue tietylle lajille ja ryhmä 2 on vakioalue, joten sama laatu voidaan noteerata kahdella eri hinnalla riippuen siitä, kumpaa ryhmää tarvitaan. Vaikutus näkyy vähähiilisessä taulukossa: FeMn80C0.7 ryhmässä 1 on FeMn80C0.7 yläpuolella ryhmässä 2 samalla alueella ja FeMn80C0.4 ryhmässä 1 on FeMn80C0.4:n yläpuolella ryhmässä 2. Ostajan tulee ilmoittaa kyselyssä vaadittu ryhmä, koska phosphosphosphosphosphosphosphosphosphosphosphosphosphosphosphosphos-
Miksi ferromangaanin hinnat vaihtelevat eri alueilla 26.10.2026 taulukossa?
Arvio itsessään ei jao alueellisia eroja syihin, mutta taulukosta näkyy kaksi asiaa. Ensinnäkin eri alueilla on eri laatuja ja erilaisia fosforirajoja, joten kaikilla alueilla ei ole samaa tuotetta. Toiseksi yhden arvosanan ero on maantieteellinen: FeMn65C7.0 noteerataan välillä 5 000–5 050 Guangxissa ja 5 400–5 500 Jiangsussa, Shanghaissa ja Tianjinissa, Sisä-Mongoliassa 5 100 ja Shanxin ja Shandongin välillä 5,3 050. Kaikki laskeutumiskustannusten vertailut edellyttävät siksi rahti- ja toimitusehtojen lisäämistä ennen lukujen vertailua.
Mitä minun tulee varmistaa ennen ferromangaanitilauksen tekemistä?
Vahvista laatukoodi ja hiilitaso, fosforiraja tai -ryhmä, hintaperuste (vapaasti tehtaalta tai toimitettuna, käteisellä ja veroineen tai muutoin), tarjousalue toimituspaikkaasi vastaan, tonnimäärä ja koko, erän kemiallinen analyysi sekä maksu- ja toimitusehdot. Tämän kaltaisilla tasaisilla markkinoilla nämä spesifikaatiot ja logistiikkatuotteet siirtävät laskeutumiskustannuksia paljon enemmän kuin mikään arvioissa näkyvä hinnanmuutos.
Avaimet takeawayt
- Jokainen ferromangaanilainaus 26. lokakuuta 2026 tehdyssä arvioinnissa on ennallaan: muutossarake on "--" kaikilla linjoilla korkeahiilisen, masuunin, keskihiilisen ja vähähiilisen laadun osalta.
- Korkeahiilinen FeMn65C7.0 noteerataan 5 000–5 050 Guangxissa 5 400–5 500 Jiangsussa, Shanghaissa ja Tianjinissa, Sisä-Mongoliassa 5 100 ja Shanxin ja Shandongin 5 250–5 300.
- Korkeahiilinen FeMn75C7.0 noteerataan 5 600:sta Sisä-Mongoliassa 6 000–6 100:aan Zhejiangissa ja Shanghaissa, ja masuunin FeMn65C7,0:n hinta on 5 350 kansallisena lukuna ilman aluetta.
- Keskihiilisen FeMn75C2.0:n arvo on 7 600–7 700 Guizhoussa ja Henanissa 7 900–8 000 P:lle<0.2 material in Zhejiang.
- Vähähiilinen materiaali on tikkaiden huipulla, 9 600–9 700 FeMn80C0,7 ryhmässä 2 ja 10 000–10 100 FeMn80C0,4 ryhmässä 1.
- Fosforin ryhmittely on hintamuuttuja arvosanan sisällä, ei alaviite: mitä tiukempi ryhmä komennon suuremman luvun.
- Koska mikään ei muuttanut tätä asiaa, toimintakelpoinen vertailu on horisontaalista, alueiden ja arvosanojen välillä, ei suuntaavaa.
Oletko valmis hinnoittelemaan tietyn laadun toimituspisteellesi? Lähetä meille luokkakoodi, fosforiraja, tonnimäärä ja määränpää, niin palaamme tarjouksen kanssa, joka on rakennettu määrityksesi mukaan.
Hanki räätälöity tarjous
Ota yhteyttä suoraan tiimiimme:WhatsApp: +86 15518824805taiSähköposti: market@zanewmetal.com.

